Защо произведения на изкуството се превърнаха в мишена на активисти?

Снимка: LETZTE GENERATION OESTERREICH/AP/SHUTTERSTOCK

Защо произведения на изкуството се превърнаха в мишена на активисти?

Снимка: LETZTE GENERATION OESTERREICH/AP/SHUTTERSTOCK
Сподели

Супа от тиква, от домати, от грах, картофено пюре – на подобно „меню“ залагат напоследък ангажирани с различни каузи активисти, когато мишените им са произведения на изкуството. Основната цел на демонстрантите с нападенията срещу известни творби е да привлекат общественото внимание към това, за което се борят.

Засега последна жертва на подобна атака е изложената в Лувъра в Париж „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи. Творбата, създадена през 16-и век и една от най-известните картини в света, беше залята с тиквена супа от две жени. Те са се представили за активистки на организацията „Хранителна съпротива“ (Riposte Alimentaire), която настоява за предприемане на действия срещу климатичните промени.

„Мона Лиза“ остана

невредима след атаката

преди дни на двете жени. Благодарение на бронирано стъкло пред нея, те беше спасена от оранжевата консистенция, с която беше залята. Зад стъклени прегради са и повечето от картините, които се превръщат в обект на нападенията на въоръжените с цветни хранителни продукти екоактивисти. За специалистите това е индикатор, че демонстрантите не искат да нанесат щети на картините. Но все пак подобни действия не са съвсем безопасни за творбата.

Снимка: abcnews.go.com

„Няма такова нещо като нулев риск“, предупреди Пиер Еманюел Люсер от ръководството на музея „Орсе“ в Париж.

„Можете да хвърлите нещо по картина, защитена със стъкло, и да повредите историческата рамка или самата картина, ако течността проникне през нея“. Подобни възможности будят сериозни притеснения сред управите на  музеи и галерии, съхраняващи безценни творби.

Защитата на картината на Леонардо да Винчи е сериозно подсилена, включително и с бронираното стъкло, от началото на 50-те години на миналия век. Тогава посетител в Лувъра използва киселина срещу нея. През 2022 г. посетител подхвърли парче торта към шедьовъра, като успя да размаже крема върху бронираното стъкло. Мъжът обясни тогава, че искал да привлече внимание към „състоянието на планетата“.

На доматена супа през октомври 2022 г.  заложиха природозащитници при атаката си срещу творбата „Слънчогледите“ на Винсент ван Гог в Националната галерия в Лондон. Произведението е сред най-известните на автора и се оценява на повече от 84 милиона щатски долара. Две активистки на британското движение „Просто спрете петрола“ (Just Stop Oil)

заляха картината с червената течност

в опит да накарат британското правителство незабавно да прекрати проекти, свързани с добив на петрол и газ. Те са на мнение, че любителите на изкуството се интересуват повече от картините, отколкото от планетата.

В зелено се оцвети бронираното стъкло, зад което в Рим се намира картината „Сеячът“ на Ван Гог. През ноември 2022 г. нападение с грахова супа над творбата осъществиха италиански климатични активисти от движението „Последно поколение“. За щастие, картината не пострада.

Снимка: news.artnet.com

Нападение със супа върху най-известните картини в света

„кара всички да обърнат внимание“,

заяви Клер Фарел, която е съоснователка на движението „Бунт срещу унищожението“  (Extinction Rebellion). Тя подчерта, че атакуваните творби  не са пострадали. Фарел е на мнение, че нападенията срещу произведения на изкуство са „изключително полезни“. Причината е, че след като първоначалният шок е преминал, хората действително се замислят за климатичната криза.

На друго мнение обаче е Ан Пастернак, директор на Бруклинския музей. „Не се движим в добра посока“, категорична бе тя пред  в. „Ню Йорк таймс“, пише БТА.

Картофено пюре полетя през есента на 2022 г. към картина на френския художник Клод Моне, изложена в музея „Барберини“ в германския град Потсдам. Тогава активисти срещу климатичните промени от движението „Последно поколение“ не успяха да нанесат щети на творбата от серията „Купи сено“ заради защитното стъкло. Те обаче повредиха рамката ѝ.

„Ако е необходима картина, залята с картофено пюре или доматена супа, за да накараме обществото да си спомни, че пътят на изкопаемите горива убива всички нас: тогава ще ви дадем картофено пюре на картина!„, заявиха те тогава.

През ноември 2023 г. картината „Тоалетът на Венера“ на Диего Веласкес в Националната галерия в Лондон едва не пострада сериозно, след като двама активисти от организацията „Просто спрете петрола“ счупиха предпазното стъкло. Младите мъж и жена използвали аварийни чукчета, за да счупят стъклото в опит да поискат от британското правителство незабавно да спре всички нови проекти за добив на нефт и газ.

Актуално

Избрано за вас