Родопският драматичен театър „Николай Хайтов“ в Смолян също източва бюджета, но по различен начин – чрез фиктивни продажби на билети и наемане на фирми с раздути поръчки. Това заяви министърът на културата Найден Тодоров в ефира на bTV. По думите му проверки се извършват в общо седем театъра в страната. Това пише „Слощад Славейков“.
„За театъра в Смолян мога да си представя какво се случва. За Разград още не ми го побира главата. Определено, ако има схема, тя не е една и съща. Има нещо организирано и се прави, но очевидно по различен начин“, заяви той.
Разследването в Смолянския театър е свързано с измамната схема,
заради която беше арестуван директорът на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград – Левон Манукян, и „каскадьорът на свободна практика“ Атанас Георгиев. Освен тях със заповед за арест и обвинения е още един човек – програмистът Петко Писков, когото прокуратурата подозира за мозък на схемата. Той е свързан в подобна схема и със смолянския театър.
Директорът на театър „Николай Хайтов“ в Смолян Румен Бечев призна в ефира на bTV, че е контактувал с Писков преди две години и той му е предложил да назначи външни хора, „за да стопи липсите“.
Така били назначени 30 души,
които по думите на директора „намирали къде да се поставят представления и са се занимавали с организационни неща“. Бечев потвърди още, че не познава тези хора и е контактувал с тях чрез Писков. „Не мога да си побера в главата по какъв начин съм изпуснал всичко това нещо“, заяви Румен Бечев, но допълни, че не може да каже колко общо пари е дал.
„В момента, в който разбрахме какво се случва в Разград, направихме наше вътрешно проучване. Предстои проверка на много театри. Освен това Министерството на културата работи и с външни институции. Още предходният министър е сигнализирал прокуратурата и още няколко институции за седем театъра. Доколкото знам – Разградският не е сред тях“, обясни Найден Тодоров.
Налице са съмнения, че в схемата е участвало и високопоставено лице
от самото Министерство на културата, но засега това са само предположения без никакви доказателства. Това накара министър Тодоров да заяви, че не иска към момента в министерството да се появи параноя.
„Убеден съм, че работата на прокуратурата ще бъде добре свършена и ще се разбере, ако има високопоставено лице в Министерството на културата. Ние също работим и правим наши вътрешни проверки, но в крайна сметка професионалистите са полицията и прокуратурата. Не искам в момента в Министерството всеки да следи всеки“, каза Тодоров.
Председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев също не пропусна да коментира ситуацията.