Търсене
Close this search box.

Какви са разликите и приликите между модерното и съвременното изкуство?

Снимка: artchive.com/ БГНЕС

Какви са разликите и приликите между модерното и съвременното изкуство?

Снимка: artchive.com/ БГНЕС
Сподели

„Не разбирам, има ли разлика между модерното и съвременното изкуство, или са едно и също нещо?“ – често чувам този въпрос да отеква като ехо в галериите.

На пръв поглед думите „модерен“ и „съвременен“ може да изглеждат синоними, но в изобразителното изкуство те отразяват различни периоди и съответно стилове, характерни за всеки от тях. Модерното изкуство обхваща периода от 60-те години на XIX век до 70-те години на XX век и включва течения като

импресионизъм, постимпресионизъм, кубизъм, сюрреализъм, абстрактен експресионизъм, поп арт и други.
Снимка: freepik.com

Съвременното изкуство, от друга страна, обхваща движения, създадени приблизително от 1950 г. насам. То включва произведения на художници, които отразяват културата на нашето време. Социологът Натали Хайних прави разлика между модерното и съвременното изкуство, описвайки ги като две различни парадигми, които частично се припокриват исторически. Тя открива, че докато „модерното“ оспорва конвенциите за представяне, „съвременното“ оспорва самото понятие за произведение на изкуството. Но защо тогава продължаваме да ги бъркаме и какви са приликите между тях? Нека се потопим в историята и разгледаме няколко примера, които ще помогнат да се изясни откъде идва причината за това объркване…

Какво се счита за модерно изкуство?
„Госпожиците от Авиньон“ на Пабло Пикасо (1907) Снимка: artchive.com

Известната енциклопедия „Британика“ определя модерното изкуство като

„живопис, скулптура, архитектура и графични изкуства, характерни за  втората половина на 19-ти, за 20-ти и 21-ви век“.

Както виждаме, една от най-известните енциклопедии в света използва по-широкото определение на термина, определяйки го като практически всяко движение, зародило се в периода на романтизма и продължило до днес. Експертите обаче не са съгласни с тази теория, изтъквайки, че то е конкретно движение, което предефинира художествените идеи, материали, теми и дори функциите на самото изкуство.

Много от тях смятат, че въпреки че модерните движения се определят с продължителност до 70-те години на ХХ век, след 50-те години на ХХ век не е имало много нововъведения.

Създадените произведения и теченията са били просто преоткрити.

Примери за творби, които са въведели тези революционни идеи, са емблематичните картини „Звездна нощ“ (1889) на Винсент ван Гог, „Госпожиците от Авиньон“ (1907) на Пабло Пикасо, „Меланхолия“ (1894) на Едвард Мунк.

Вследствие на всички тези твърдения, съвременните експерти стигат до заключението, че съвременното изкуство съществува отделно от модерното. Така те опровергават някои теории, според които модерното изкуство приключва около средата на ХХ век, когато започва съвременното, обхващащо втората половина на ХХ и XXI век.
Какво се смята за съвременно изкуство?
„Фонтанът“ (1917) от Марсел Дюшан от Снимка: theguardian.com

Съвременното изкуство се отличава от модерното, тъй като модернистите се стремят да го предефинират в рамките на класическите художествени принципи,

докато съвременните художници излизат извън тези рамки.

Те експериментират с нови материали, технологии и концепции, като не се ограничават от традиционните идеи. Често се наблюдава акцент върху политическите и социални теми. Философията и символиката стават по-важни от традиционната художествена стойност.

Според мнозина историци първото произведение на съвременното изкуство е „Фонтанът“ (1917) на Марсел Дюшан – концептуално произведение, част от дадаистичното движение. Много експерти обаче смятат, че началото е настъпило през 50-те години на ХХ век, тъй като набира популярност след Втората световна война с японското авангардно движение на Гутай, монохромите на Ив Клайн и рисунката „Erased de Kooning Drawing“ на Роберт Раушенберг.

„Erased de Kooning Drawing“ на Роберт Раушенберг Снимка: Eraseddekooning.jpg

Обърнатият писоар на Дюшан, който критикува мачизма, се

счита за основополагащ за развитието на съвременното изкуство.

Този подход по-късно е използван и от художници като Робърт Морис, Ричард Смитсън и Робърт Бари.

По-голямата част от съвременните произведения се опитват да изпратят послание, най-вече за прогрес и еволюция. Спомнете си само известния графит на Дмитрий Врубел „Братска целувка“ , изобразяващ Леонид Брежнев и Ерих Хонекер или някои от изпълненията на Банкси. Това са само някои примери за силната социално-политическа ангажираност на съвременните творци.

Кои са общи черти между модерно и съвременно изкуство?

Първата обща точка между модерното и съвременното изкуство е революционният им характер –

и двата периода променят художествената парадигма на своето време.

Първото излиза извън рамките на класическите традиции, използвайки нови форми, материали и идеи. Второто обаче отива още по-далеч, като променя самото произведение и въвежда идеята, че

„всичко може да се превърне в изкуство“, ако носи художествена стойност.

Друга обща точка е историческият контекст. И модерното, и съвременното изкуство се появяват в периоди на социални и политически промени – едното възниква след Първата световна война, а другото – след Втората световна война. Много от експертите дори го определят като като

„резултат на глобални кризи и конфликти“.
И при двете можем да говорим за новаторство. И в модерното, и в съвременното изкуство художниците експериментират с нови материали, техники и идеи. Модерните художници създават нови форми и подходи, докато съвременните използват нови технологии и медии като видео и друг тип инсталации, разширявайки границите на традиционните практики.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас