Търсене
Close this search box.

Картина на Пикасо, намерена в боклука се оказа оригинал

Снимка: Utente/Supplied

Картина на Пикасо, намерена в боклука се оказа оригинал

Снимка: Utente/Supplied
Сподели

Италиански експерти твърдят, че картина, намерена от търговец на боклук е оригинален портрет на Пабло Пикасо. Картината е намерена докато той разчиствал мазето на къща в Капри, а съпругата му редовно я определяла като „ужасна“. Това предаде The Guardian.

След като се натъква на картината през 1962 г., Луиджи Ло Росо отнася навитото на руло платно със себе си в Помпей, където то

виси в евтина рамка на стената в хола през следващите няколко десетилетия.

Портретът, за който собствениците му вече смятат, че е изкривен образ на Дора Маар, френска фотографка и художничка, любовница и муза на Пикасо, е с отличителния подпис на известния художник в горния ляв ъгъл. Но Ло Росо не е знаел кой е той.

Снимка: Getty Images

Подозренията му се породили едва много по-късно, когато синът му Андреа започнал да задава въпроси, след като изучил енциклопедия по история на изкуството, дадена му от леля му.

В крайна сметка семейството се обръща за съвет към екип от експерти, сред които е и известният детектив в областта на изкуството Маурицио Серачини. След години на сложни разследвания Чинция Алтиери, графолог и член на научния комитет на фондация „Аркадия“, която се занимава с оценяване, реставрация и атрибуция на произведения на изкуството, потвърждава, че подписът върху картината, която

днес се оценява на 6 милиона евро,

е на Пикасо.

„След като бяха направени всички останали експертизи на картината, ми беше възложено да проуча подписа“, казва Алтиери пред „ Guardian“. „Работих върху него в продължение на месеци, като го сравнявах с някои от оригиналните му творби. Няма съмнение, че подписът е негов. Нямаше доказателства, които да сочат, че е фалшив.“

Снимка: Getty Images

Пикасо е бил чест посетител на южния италиански остров Капри и се смята, че картината, която поразително прилича на „Buste de femme (Дора Маар)“ на Пикасо, е създадена между 1930 и 1936 г.

Междувременно Ло Росо умира, но синът му Андреа, който вече е на 60 години, продължава да търси художника, който стои зад картината.

„Баща ми беше от Капри и събираше боклуци, които продаваше на безценица“, казва той. „Той е намерил картината още преди да се родя и

не е имал представа кой е Пикасо.

Той не беше много културен човек. Докато четях за творбите на Пикасо в енциклопедията, вдигах поглед към картината и я сравнявах с подписа му. Все повтарях на баща ми, че си приличат, но той не разбираше. Но когато пораснах, продължих да се чудя.“

Андреа Ло Росо споделя, че е имало моменти, в които семейството е обмисляло да се отърве от картината. „Майка ми не искаше да я пази – все казваше, че е ужасна.“

Няколко пъти се е свързвал с фондация „Пикасо“ в Малага, но според него тя не е проявила интерес да разгледа твърденията му, тъй като ги смята за неверни. Фондацията има последната дума за автентичността на картината, която сега се съхранява в трезор в Милано.

Снимка: Utente/Supplied

Пикасо, който умира през 1973 г., създава повече от 14 000 творби и

фондацията получава стотици съобщения на ден от хора, които твърдят, че притежават оригинал.

“Buste de femme (Дора Маар)“ е нарисувана през 1938 г. и е открадната от яхтата на саудитски шейх през 1999 г., преди да бъде намерена 20 години по-късно.

 

Лука Марканте, президент на фондация „Аркадия“, смята, че може би има две версии на творбата. „Възможно е и двете да са оригинал“, казва той пред вестник Il Giorno. „Вероятно са два портрета, не съвсем еднакви, на един и същи обект, нарисувани от Пикасо по различно време. Едно нещо е сигурно: този, който е намерен на Капри и сега се съхранява в хранилище в Милано, е автентичен“.

Сега Марканте ще представи доказателствата на Фондация „Пикасо“.

„Любопитен съм да знам какво ще кажат“, казва Ло Росо. „Ние бяхме обикновено семейство и целта ни винаги е била да установим истината. Не се интересуваме дали ще спечелим пари от това.“

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас