Тина Виячева живее в столичния квартал „Малинова долина“. Родена е през 1931 г. в кюстендилското село Шишковци. Тя е дете, когато Владимир Димитров – Майстора решава да я нарисува. Така се появява шедьовърът „Момичето с маковете“.
„Поради това, че майка ми му е позирала, той реши да нарисува и мен. Той рисуваше много момичета. Имаше много хубави на село едно време“, разказа тя. Тина е дъщеря на Верка Виячева, една от най-рисуваните жени от Майстора. Не нарича себе си модел, а великият художник свързва с постоянните му срещи със селяните.
„Ходеше винаги с
омазана престилка, с картина в едната ръка
и триножник в другата. Помня, когато брадата му беше сива все още, после стана бяла. Хора се виеха на всеки празник и редовно го виждахме там. Той седи и рисува, рисува. Ние децата се хващахме и ходехме след него. Където е той и ние сме там зад гърба му, стоим и гледаме как рисува. Ама никой от нас не се научи да рисува“, спомня си тя. .
В платното на спомените на Тина виждаме Владимир Димитров – Майстора като човечен мъдрец със сърце, отворено за хората край него.
„Той така се беше сраснал с хората, познаваше ги всички, по име им говореше. Редовно им плащаше борчовете в магазина. Той отиваше при магазинера и казваше: „А, сега, Пешо, дай да видим на кого-какво има да разплаща“, добави Тина Виячева.
Тя напуска Шишковци отдавна, но никога няма да забрави детството в родното си село, съобщи БТВ.
„Имаше година, в която преброих колко сорта ябълки сме произвеждали в Шишковци. Изкарах ги 42, сега не знам колко са. Дойдох тук, след като се ожених. Случайно се запознахме с моя съпруг във влака. Ходихме с майка ми до Пловдивския панаир. Започна да приказва, да ме разпитва откъде сме, що сме и така се запознахме. После започна да ми праща писма“, разказа тя.
Тина Виячева е като
картина на една отдавна забравена България,
която разказва за хора и нрави, които липсват днес.
Днес Тина се радва на своите синове и петима внуци, но споделя, че не се гордее със страната, която им завещава.
„Много е разединена, няма хора, които да се обединят, па да се помъчат да повишат малко живота на обикновените хора“, обобщи тя.