Портрет, открит случайно в частен дом в Камдън, Мейн, породи съмнения, че е оригинал на Рембранд. Той бе продаден за сума многократно по-висока от първоначалната му оценка от аукционна къща. Произведението, купено за 1,4 млн. долара, датира от XVII век и е забелязано по време на оглед на частен имот, пише СИ Ен Ен.
Картината изобразява млада жена с боне в стила на Рембранд. Бележка на гърба, привидно издадена от Художествения музей във Филаделфия, потвърждава авторството. В нея се твърди, че творбата е била заета на институцията през 1970 г. За портрета обаче се знае твърде малко, а от музея във Филаделфия не успяват да потвърдят дали някога е бил изложен при тях.
Споровете около автентичността на картината автоматично свалят цената. От тръжната къща „Thomaston Place Auction Galleries“ я оценяват на 10-15 хил. долара. Дори само съмнението, че може да е на Рембранд, събужда голям интерес сред колекционерите. Така търгът се открива със сума, двойно по-висока от първоначалната оценка. След ожесточена надпревара, включително и по телефон, накрая
произведението се продава за 1,41 млн. долара на новия си собственик,
описан само като „частен колекционер от Европа“.
Шансът картината да се окаже оригинал е „изключително висок“, коментира пред Си Ен Ен Гари Шварц, експерт по творчеството на Рембранд. Той посочва, че продаденият портрет наподобява на картина от колекцията на Виенската академия за изящни изкуства. Картината, продадена в Мейн, е била включена в каталог с произведения на Рембранд от 1969 г. под заглавие „Портрет на младо момиче“, казва той. Тогава е било посочено, че е притежание на частен колекционер от Филаделфия.
Други специалисти обаче са по-скоро скептични, пише „Площад Славейков“. Те все пак отбелязват, че докато картината не бъде предоставена на специалисти, нейното авторство ще продължи да се оспорва.
„Платената сума вероятно е подсказка, че някой се надява почистването на тази мръсна картина да я превърне в портрет с качеството, приписвано на Рембранд – казва Фолкер Манут, автор на монографията „Рембранд: Пълно творчество“.
„Няма да се изненадам, ако скоро картината се появи обратно на пазара, този път категорично приписана на Рембранд“, отбелязва още той.