Опитен онлайн търговец на дребни вещи сключва сделката на живота си, когато през 2021 г. забелязва пастелна картина на Дега, обявена за „фалшификат“. Майсторската композиция привлякла вниманието на купувача и с помощта на експерта Мишел Шулман те установили, че най-вероятно става дума за Éloge du maquillage (1876) – известна сцена от публичен дом, нарисувана от Дега. От няколко десетилетия тя е регистрирана като изчезнала.
Тази драматична история става известна едва през тази година, когато картината е представена пред публика във Френския институт в Мадрид. За първи път за нея съобщи каталунският информационен ежедневник El Punt Avui.
Според доклада неназован купувач от Барселона е влязъл в наддаване на уебсайта за търгове Todocolección. Първоначално обявена само за 1 евро (1 USD),
той спечелил творбата за 926 евро
(1 000 USD). По онова време това сигурно е изглеждало като неочаквана печалба за предишния собственик от Сабадел в Каталуния, който е наследил картината. Въпреки че носела подписа „Degàs“, той не вярвал, че може да е истинска. Включил е творбата в списъка заедно с някои документи за произход.
Сега, след като е приписана на Дега, някои експерти предполагат, че импресионистичният пастел върху картон с размери около 19 на 24,5 инча може да струва около 7 или 8 милиона евро. Други оценки достигат до 12 млн. евро (13 млн. долара), съобщава El Nacional.
Екипът стига до заключението, че това е Дега, „след изчерпателен анализ на пигментите,
щателно проучване, извършено с рентгенови лъчи и снимки,
наред с други техники“, казва Шулман пред испанския вестник El Pais. Анализът, извършен в Мадрид през юли 2023 г., датира творбата от края на XIX век. Той добави, че е било важно да се провери и дали подписът на творбата е интегриран и не е добавен по-късно.
Изследването на екипа по автентификация е подпомогнато от няколко етикета, все още прикрепени към гърба на творбата. Те са доказали, че творбата е влязла в Испания, докато е била притежание на художника Хулиан Бастинос. Той я е купил от Дега в Париж през 1887 г. за 3000 франка. Тази сделка е записана в писмо, което Дега изпраща на своя приятел – оперния певец Жан-Батист Фор.
През 1910 г. Бастинос я взема със себе си в Кайро – рамкирана е в Египет. След смъртта на Хулиан през 1918 г. картината е репатрирана в Барселона от брат му Антонио Х. Бастинос.
През 1934 г. творбата е
конфискувана от властите
като една от 150-те творби от колекцията на семейство Бастинос.
Сред тях е и маслена картина на Гоя, пише Artnet. Те са били съхранявани от франкистките републиканци в манастира Педралбес за съхранение по време на Гражданската война в Испания.
В един от етикетите на гърба на картината е записано, че пастелът е „върнат от врага“ през януари 1939 г. Изследователите твърдят, че семейство Бастинос го е получил обратно през 1940 г. Скоро след това е продаден на Ллонч на 13 септември 1940 г. за 3000 песети.
За последен път творбата е видяна публично през 1952 г., когато Жоан Ллонч Салас я дава под наем за групова изложба в барселонската галерия „Гаспар“.