Мистериозен образ на жена от Пабло Пикасо „изплува“ от портрет на негов приятел, съобщава Си Ен Ен. Изображението е открито под повърхностния пласт на картина, която представя скулптора Матеу Фернандес де Сото.
Портретът на жената вероятно е просъществувал едва няколко месеца, след което през 1901 г. художникът е използвал платното, за да изобрази приятеля си. Почти 125 години по-късно оригиналното изображение излиза наяве след рентгеново сканиране на творбата от „Courtauld Institute of Art“ в Лондон. Те подлагат работата на изследване преди да я представят в изложба в „Courtauld Gallery“. Тя ще може да се разгледа в британската столица от 14 февруари до 26 май.
Самоличността на жената остава в тайна,
макар чертите ú да наподобяват други модели на Пикасо, рисувани в Париж около 1901 г. Продължават опитите на изкуствоведите тя да бъде разпозната. Допуска се всяка теория – дали не е негова приятелка, или любима, или пък просто мимолетна негова муза.
![](https://artportal.news/storage/2025/02/infrared-image-of-portrait-of-mateu-fernandez-de-soto-department-of-conservation-the-courtauld-institute-of-art-london-792x1024.webp)
Пикасо е на 19, когато пристига в Париж през 1901 г., пише „Площад Славейков“. По това време художникът търси стила си и пробва различни подходи към портретния жанр. С избора да рисува върху образа на жената той не само променя модела за портрета, но и развива техниката си в т. нар. „син период“, коментира Барнаби Райт от „Courtauld Gallery“.
През това време художникът
прибягва по-често до тъмните цветове и изоставя по-ранния си импресионистичен стил
– промяна, която специалистите си обясняват със самоубийството на добрия приятел на твореца – Карлос Касагемас.
Три или четири пъти е рисувал Пикасо върху това платно не само защото вероятно е трябвало да пести от материали, но и „защото видимо се е
наслаждавал на процеса да превърне едно изображение в друго“.
„Той не е белосал платното. Нарисувал е портрета на приятеля си директно върху образа на жената. Единият се появява от другия, двамата се трансформират един в друг“, отбелязва Райт.
Обученото око все пак може да забележи елементи от скрития образ и без помощта на специализирана техника-
под портрета прозират око, ухо и коса,
казва специалистът. „Това призрачно присъствие на жената всъщност не е просто под повърхността, а някак се притиска в самата нея”, обяснява Райт.