От векове десетки градове играят ключова роля в развитието на изкуството, привличайки талантливи артисти и вдъхновявайки ги да създават шедьоври. Един от първите, които изникват в съзнанието ни, несъмнено е Париж –
дом на творци като Моне, Дали, Ван Гог и Пикасо.
С многобройните си галерии, съхранили техни произведения, френската столица продължава да вдъхновява нови поколения артисти.
Днес след възстановяването на арт сцената до предпандемичните ѝ нива на преден план излизат още нови културни центрове, които бързо започват да влияят на света на изкуството. Те разцъфтяват със съвременни галерийни сцени, новооткрити музеи, арт панаири и оживени общности от колекционери. Представяме пет нови културни пункта, излизащи извън утвърдените маршрути, които обещават вълнуващи творчески срещи и свежа динамика в света на изкуството.
Пусан, Южна Корея
Сеул привлича вниманието на международната арт сцена – особено след открития престижен арт панаир Frieze през 2022 г. Той представя съвременно изкуство от водещи галерии и събира колекционери, критици и ценители от цял свят. В същото време Пусан, вторият по големина град в Южна Корея, утвърждава културната си роля и е кандидат за домакин на Световното изложение през 2030 г. Известен като „Маями на Южна Корея“, Пусан развива арт сцената си с нови пространства като Hyundai Motorstudio, F1963 и P-ARK, а също и с музея Kim Chong-Hak и дигиталния Arte Museum. Всички тези проекти впечатляват с комбинация от иновации и естетика, оставяйки посетителите без дъх.
Атланта, Джорджия
Атланта е един от най-бързо развиващите се градове в САЩ, а арт сцената му също е в подем. Въпреки че е известен главно като център на музиката и спорта, градът разширява галерийната си сфера с нови пространства като United Talent Agency, Jackson Fine Art и Wolfgang Gallery. Въпреки оживената общност за улично изкуство и престижния High Museum of Art, Атланта дълго време остава недостатъчно призната в сферата на изкуствата.
Съветникът по изкуствата Кендра Уокър стартира Седмицата на изкуството в Атланта през октомври 2022 г. Целта ѝ е да обедини разпръснатите арт организации и да акцентира на местните таланти. В резултат на това в града се създава първият арт панаир, който ще представи местни галерии, художници и куратори, както и водещи регионални и национални участници и публични проекти.
Берлин, Германия
Филмовата сцена на Берлин също е впечатляваща. От арт-хаус кината и култовите Zoo Palast и Astor Film Lounge до престижния филмов фестивал Берлинале. Той е пряк съперник на Кан и Венеция. По-малките като „achtung berlin“ и „interfilm“ също привличат внимание и се радват на популярност сред киноманите.
Марсилия, Франция
Марсилия се гордее с динамична галерийна сцена, включваща Galerie Kokanas, memòri, Crèvecœur, GHOST Galerie и Double V Gallery, както и с панаира Art-o-Rama – най-големият в Южна Франция. Той е насочен към подкрепа на нови и млади галерии. Също така – миналата година бе открит мащабен четиригодишен проект на стойност 5 млн. евро за обновяване на Музея за съвременно изкуство.
Кайро, Египет
Сцената на изкуството в Кайро често остава в сянката на древното египетско наследство. Тази година отвори врати Големият египетски музей до пирамидите в Гиза. Той е един от най-големите археологически музеи в света с площ от 500 000 кв.м и над 1 млрд. долара инвестиция. В него са изложени над 100 000 артефакта, включително съкровищата на Тутанкамон.
Подготовката за откриването на музея стимулира съвременното изкуство. През 2023 г. там се провежда панаирът Art Cairo, а в музея били организирани съвременни изложби. Близо до него Art d’Egypte и CulturVator стартират годишната скулптурна изложба „Forever is Now“. Тази година тя отбелязва четвърто издание.
В Кайро непрекъснато се появяват нови проекти, които обогатяват арт сцената на града. Един от значимите примери е програмата на Ard Art Institution, която е финансирана от Европейския съюз. Тя предлага възможност на артисти от различни дисциплини да работят в Кайро и най-вече да развиват своите творчески идеи и да се свързват с местната художествена общност.