Чорапогащници и поли са наименованията на дрехите, които сме свикнали да свързваме с женската част на обществото. Но знаехте ли, че това не винаги е било така. Преди векове е било общоприето за мъжете, да се появяват на дворцови събирания по чорапогащници, или лицата им да бъдат скрити под тежък грим.
С времето, модните тенденции се променят и развиват, като при някои определени трендове, те са направили по-остър завой. В момента няма да видите по магазините да се предлагат мъжки чорапогащници, а полите и роклите са запазени предимно за представителките на нежния пол. Ако ви е интересно да разберете за всички модни решения, които са били първоначално мъжки, продължавайте да четете.
1. Чорапогащници
Снимка: The Times
В наши дни, чорапогащниците са стриктно женски аксесоар, независимо дали става въпрос за ежедневни или спортни такива. Но преди време, те са били естественият избор за мъжко облекло. Като дори много от богатите и смятащи се за в крак с модата мъже, са ги предпочитали още от 9-ти век.
Жените дори не са си и помисляли в продължение на 800 години, че могат да ги носят, това се е променило чак през 18-ти век. Интересен факт е, че е имало период, в който модата на чорапогащниците е била за всички, но за да не се асоциират с жените, мъжете им измислили свое собствено наименование – ‘‘pantyhose‘‘.
2. Високи токчета
Снимка: Pinterest
Обувките на високи токове са една от най-женствените модни тенденции, които някой може да има в своя гардероб. Все пак, те първоначално са били характерни за персийските войници. Високите токчета позволявали на кавалерията от бойци да закрепят краката си по здраво на стремето на коня, което им помагало по-лесно да се задържат на седлото, докато воюват.
През 17-ти век, френските джентълмени си присвоили високите токове и ги приели за един от най-модните аксесоари, който някой може да носи. Жените започнали да носят токчета чак, когато полите им станали по-къси. Новооткритата модна тенденция правела краката им да изглеждат по-малки, а прасците им по-оформени. До началото на 18-ти век, мъжете официално спрели да носят подобен тип обувки.
3. Грим
Снимка: GQ
Би било невярно ако кажем, че в миналото жените не са носели грим. Те определено са го правили, но червилото, пудрата и очната линия не са били толкова силно асоциирани с жените, както сме свикнали в наши дни. Древните египетски фараони носели дебели очни линии и червило, които били признак на тяхното богатство, и ги карали да изглеждат, като боговете Хорус и Ра. Докато римските мъже използвали червен пигмент, за да добавят цвят към бузите си и оцветявали ноктите си.
От друга страна, английските и френските джентълмени от 17-ти и 18-ти век, се ,,къпели‘‘ в призрачно бяла пудра за лице. Мъжката страст към грима не спряла чак до 19-ти век, когато кралица Виктория и църквата на Англия започнали да не одобряват тази практика. Все пак, те не успели напълно да убият мъжкия грим. В САЩ например, мъжката грим секция може да е по-малка, но това не означава, че не съществува.
4. Тесни дънки
Снимка: GetArchive
Първите дънки били създадени от Джейкъб Дейвис през 1873г. Изобретението на тази дреха било пряко свързано с германския имигрант Леви Щраус, който се преместил в Ню Йорк през 1851г. Леви работел в текстилния магазин на брат си до 1853г., когато отворил свой собствен в Сан Франциско. Това било по времето на калифорнийската златна треска, когато много мъже работели в мините. Един ден, шивач на име Джейкъб Дейвис влязъл в магазина на Леви и попитал за твърда текстилна материя, която може да издържа на времето, и на тежка работа.
Леви му продал някакъв деним материал, който Дейвис превърнал в първия чифт дънки. Продуктът бил толкова успешен, че останалите миньори пожелали да имат от тези дънки също. Така Дейвис и Щраус станали партньори и основали фабрика, в която да ги изработват. Дънките се смятали изрично за мъжка дреха до 1930г., когато Леви и Джейкъб пуснали на пазара първата колекция, създадена единствено за жени. Въпросните дънки били по-тесни и с по-висока талия, като с годините марката започнала да стеснява своите продукти, и насочила рекламната си кампания към по-младите жени.
5. Розовият цвят
Снимка: Medium
Преди векове е било характерно за момчетата да носят розово, а момичетата синьо. Днес е малко по-различно, а как ли цветовете са се разменили? Всичко започнало през 1900г., когато първите цветни бебешки дрешки се появили. Преди това е било напълно невъзможно да се разбере какъв пол е бебето, защото всички те носели еднакви бели дрехи. Бялото било предпочитаният цвят, защото бил много лесен за избелване в случай, че дрехата се изцапала. Също така, момчетата носели рокли, защото били по-практични от ризите и шортите. Когато цветовете дошли на мода, в началото никой от тях не бил свързан с конкретен пол, но когато дошла Първата Световна война, било общоприето, че момчетата носят розово, а момичетата синьо.
Розовият цвят се свързвал с величественото излъчване, докато синият просто се смятал за по-красив. Истинската промяна настъпила през 1960г., когато майките започнали да обличат дъщерите си в розово, за да подкрепят движението за правата на жените. През 1985г. модната индустрия започнаха да произвежда розови дрехи за момичетата и сини за момчетата. Тя не целяла равенство между половете, а искала само да принуди родителите да купят нови дрехи на децата си, вместо те да се предават от поколение на поколение, както е било преди.