Търсене
Close this search box.

Кражба или споразумение: Как мраморите на Елгин се озовават в Британския музей?

Снимка: Reuters

Кражба или споразумение: Как мраморите на Елгин се озовават в Британския музей?

Снимка: Reuters
Сподели

Скулптурите на Партенона предизвикват спорове от десетилетия, тъй като гръцки и британски политици неведнъж са влизали в противоречия относно законния дом на древните артефакти. Мраморите от Елгин са повече от 30 каменни скулптури от Гърция, които се съхраняват в Британския музей и датират отпреди повече от 2000 години. Те са пренесени във Великобритания в началото на XIX в. от Томас Брус, седми граф на Елгин.

По-голямата част от мраморните фигури са от

Партенона в Атина – храм, построен от древните гърци през V в. пр.

Има парчета и от други храмове в района, построени по същото време. Съществуват и такива, които са много по-стари – от съкровищницата на Атрей в Микена. Тя е построена между 1300 и 1250 г. пр.н.е., което ги прави на повече от 3000 години.

Мраморите от Елгин са украсявали стените и терените на древни храмове и показват сцени от гръцката история и митология. Най-големият от тях се простира на 75 м и показва шествие по случай рождения ден на богинята Атина. На други са изобразени богове, герои или митични същества.

Лорд Елгин настоява, че е имал разрешение да премахне скулптурите от Османската империя, която по това време контролира Атина.

Оригиналното писмо, което му дава разрешение, е изгубено.

Текстът на това, което е останало, е спорен.

През 2022 г. гръцкият министър на културата го обвинява в „очевиден акт на серийна кражба“. Британското правителство купува скулптурите от лорд Елгин през 1816 г., за да ги изложи в Британския музей. Когато Гърция става независима през 1835 г., правителството иска от Обединеното кралство да ги върне, предаде BBC.

Почти половината от скулптурите от Партенона остават в Гърция, което според властите в Гърция е все едно „да разрежеш Мона Лиза наполовина“.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас