В Министерството на културата (МК) се състоя официална церемония по представянето на археологически ценности, върнати в България с подкрепата на международни партньори от Швейцария и Германия, съобщи БТА.
„Днес ние представяме една по-различна експозиция – археологически ценности, спасени от незаконен трафик и върнати в България с активната подкрепа на нашите международни партньори. Но тази експозиция не е свързана само с артефактите на миналото, а и с ефективните механизми за международно сътрудничество днес, които ни позволяват да съхраним културното ни наследство за поколенията. ЕС прие законодателство за регламентиране вноса на културни ценности от трети страни и износа от общността, както и конвенцията от Никозия, криминализираща незаконния трафик. Наред с това ЮНЕСКО, както и много неправителствени организации, подпомагат с експертна, техническа и финансова помощ опазването на културните ценности“, каза министърът на културата Мариан Бачев.
По думите му, нелегалният трафик и търговията с културни ценности е сериозен проблем още от античността.
Въпреки че това продължава да ощетява науката, нарастващата обществена и институционална чувствителност дава надежда за постепенното му ограничаване.
Снимка: Министерство на културата
„Министерството на културата има важна роля в координиране на националната система за опазване на културното наследство, съвместно с колегите от специализираните главни дирекции в Министерството на вътрешните работи – ГД БОП и ГД Национална полиция. Неотменно, в този процес участват и МВнР, както и прокуратурата на България. Позволете ми най-искрено да изразя благодарността на МК и на българската държава към Конфедерация Швейцария и Федерална република Германия за проявената отговорност, експертиза и сътрудничество. Благодаря на негово превъзходителство г-н Раймунд Фурер, посланик на Швейцария, и на г-н Щефан Рьокен, заместник-ръководител на мисията на Германия, за тяхното присъствие и за устойчивата ангажираност към темата за опазването на културното наследство“, каза министърът на културата.
В Министерството на културата днес беше представен изключително ценен античен бронзов гладиаторски шлем от I век. Той е върнат в България със съдействието на швейцарските институции, сред които и Федералната служба за култура към Министерството на вътрешните работи в Берн.
„Особено бих искал да благодаря на г-жа Фабиене Барага за професионализма и последователността, с която беше проследена историята на този уникален обект. Също и на специалистите от Института по физикохимия към Българската академия на науките, които работиха по по-нататъшното проучване и точната датировка на шлема“, каза Бачев.
Снимка: Министерство на културата
Сред експонатите са антични и средновековни монети (общо 872), бронзова ваза и фибула, върнати от Германия след успешни полицейски действия на баварската криминална служба, Федералната служба за култура и медии към Федералното правителство, в сътрудничество с министерствата на външните и вътрешните работи, митниците, прокуратурата и сектор „Трафик на културно-исторически ценности“ при ГДБОП на МВР.
„През последните години в България бяха върнати археологически културни ценности от Германия, САЩ, Италия, Норвегия, Канада, Испания, Великобритания и Северна Ирландия,
а сега, за първи път, и от Швейцария.“, припомни министърът. Той подчерта, че България притежава културно и историческо наследство от световно значение: „То не е само памет от миналото, а наш общ дълг към бъдещето. Нашата мисия – на всички институции, както на национално, така и на международно ниво – не е само да реагираме, а и да изградим устойчиви механизми за превенция, възпиране и връщане на културните ценности към техните общества и земи на произход. Нека днешният ден бъде и напомняне, че културното наследство не познава граници, но неговата защита е наша споделена отговорност.“
На събитието присъстваха заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов, представители на Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ на Министерството на културата, както и Раймунд Фурер – посланик на Швейцария. Сред гостите бяха още Щефан Рьокен – заместник-ръководител на мисията на Германия в София, Иван Кондов – постоянен секретар на МВнР, дипломатът Ради Найденов и представители на Агенция „Митници“, прокуратурата, ГДБОП-МВР и БАН.