Търсене
Close this search box.

5 български песни, чиито послания ще те накарат да се замислиш

Снимки: You tube/Кампания "Хайде"/ УНИЦЕФ

5 български песни, чиито послания ще те накарат да се замислиш

Снимки: You tube/Кампания "Хайде"/ УНИЦЕФ
Сподели

Музиката носи изключителната сила да вълнува. Тя сама по себе си е кауза, за която всеки би се застъпил. Това е и причината много музиканти да изберат именно песента като начин да отправят послания към своята аудитория и да говорят за важните неща от живота. В историята познаваме много такива примери, сред които „We are the world“ за глада в Африка и символът на свободата и промяната „Wind of change“ на Scorpions. В тази статия обаче ще ви покажем как някои български артисти правят малка, но значима стъпка, като придадат ритъм на добрината и призоват хората към подкрепа, гражданска активност и взаимопомощ, създавайки един по-добър свят.

„Ако си дал“ на Емил Димитров – вечен химн на доброто

Започваме с песента, превърнала се в българския химн на добротата, който топли сърцата на поколения българи. Eмил Димитров изпълнява „Ако си дал“ през 1979 г, когато поетът Иля Велчев го дарява с проницателния текст. Години след това, знаем, че

тези велики творци „не са живели напразно“.

Те са завещали един светъл призив за това как да бъдем по-добри и да помагаме на тези в нужда. „Никой не може да им отнеме обичта на хората“. През 2014 г. този хит е избран от БГ радио за песен на годината, като продължава да подтиква хората да вършат благородни дела и да служи като мото на всяка благотворителна кауза  в страната.

„Спасение“ на БТР се бори с наркотичната зависимост

През 1997 г. групата Б.Т.Р. са едни от първите български музиканти, които говорят за борбата с наркотичната зависимост. Песента „Спасение“ е създадена като част от два документални филма- „Аз обвинявам“ и „Омагьосаният кръг“,  предвидени за училищни прожекции по повод необратимите последици от дрогата. „Не погубвайте живота, даже пътят ви да спре“. Това гласи текстът на този непреходен рок хит, останал в съзнанието на много млади хора като знак за положителна промяна и светлина отвъд  мрака.

„Спасихме много хора“, смело казва вокалистът на групата в интервю за Art Portal.

От групата са твърдо решени да продължат да подкрепят тази кауза. В момента те участват в образователна кампания съвместно с Национална агенция за приходите и Агенция митници, които също се застъпват за този обществено значим проблем.

„На Близкия изток от Рая“ и „Топъл свят“ на Cool Den осъжда войната

През новия век рок музиката се завръща като проповедник на социални послания. Все повече млади групи избират силата на песента като най-ефективния начин да предадат важни послания на своята публика. Такъв е случаят с творчеството на Cool Den. Тези момчета успешно обединяват своите фенове в каузата за свят без война.

През 2020 г. те изпяват фразата „Има ли изход не зная „На Близкия изток от рая“.

Те осъждат жестокостта на войната със своя типичен бунтарски дух. В музиката им обаче има доза надежда, че насилието е само до време и че мирът е близо.

Светът обаче продължава да се „затопля“ от огнените погледи и световният гняв продължава да води до смърт и разруха. Така се ражда и песента „Топъл свят“, която почитателите на групата възприемат като по-задълбочено и по-емоционално продължение на „На Близкия изток от Рая“. Тя задава въпроси, служещи за послания, като „Защо децата виждат с автомат тати?“  и „Има ли вечно зло?“ В албума „Фар и факла“ записът е предшестван от важно „Прозрение“, изречено от Николаос Цитиридис, в което той говори за раздиращата и изгарящата ни омраза.

„We Only Have Today“ на Поли Генова“ показва, че децата са важни

„Бихме искали да изкажем искрените си благодарности на Поли Генова за това, че написа и посвети новата си песен на УНИЦЕФ  за най-важната връзка – тази между децата и родителите“. Това казва Кристина де Бройн, представител на организацията в България, във връзка с песента „We Only Have Today“(Имаме само днес), която излезе в началото на юни 2024 г.

Изпълнителката се обръща към всички родители с послания за  повече време с децата си, да общуват помежду си и да ги насърчават да опознават света,

да вярват в себе си и да преследват мечтите си.

Като национален посланик на УНИЦЕФ, Генова подкрепя тяхната кауза. Певицата призовава родителите да потърсят и използват безплатното приложение Bebbo, подкрепено от Министерството на здравеопазването. То цели да им подпомогне в отглеждането и грижите за децата им от бременността и раждането до първия учебен ден. Приложението е разработено от световни експерти в областта на ранното детско развитие и педиатри, съдържайки ценни съвети, насоки и информация за здравето и развитието на децата.

Снимка: УНИЦЕФ

„Като майка на две прекрасни деца, които са източник на безкрайна радост и вдъхновение за мен, мога да кажа, че те са моите най-добри учители. Те ме научиха да вярвам и мечтая по-силно от всякога. Децата са нашето бъдеще, затова трябва да направим всичко възможно, за да им дадем най-добрия старт в живота и да ги насърчим да мечтаят и вярват в своите възможности. Това е и посланието на новата ми песен, която се надявам да вдъхнови всички, които я чуят“, казва Поли Генова.

 „По-добри“ на Михаела Филева, Вирджиния Събева, Орлин Павлов, Ненчо Балабанов и Александър Георгиев говори за насилието в училищата

Първият учебен ден на 2024 г. ни изненада с песента „По-добри“, в която Михаела Филева, Вирджиния Събева, Орлин Павлов, Ненчо Балабанов и Александър Георгиев се обединяват в подкрепа на кампанията „Хайде“. Тя има за цел

да насочи вниманието ни към класните стаи, за да намалим насилието в училище,

да ни напомни, че само във вдъхновяваща и здравословна среда се постигат големите успехи и да ни предизвика да бъдем по-добри с хората около нас“, пише Михаела Филева,  в социалните си мрежи.

Текстът на песента е дело на малкия Йохан със съавтор Вирджиния Събева, която композира музиката. Аранжиментът е на Ангел Проданов. Историята за написването на песента разказва майката на Йохан: „Преди година се преместихме в България и Йохан започна училище. Той забеляза, че децата имат груб начин на общуване и е лесно да бъдат наранени и изолирани от групата. Особено ако са различни, може да бъде предизвикателство да намерят среда, която да е безопасна и приобщаваща. Един ден той каза: „Мама тук нямат ли песен, в която да се пее за приятелството и децата да са по-добри един към друг?“. Аз му отговорих, че не знам да има и

ако той напише текст, бихме могли ние да създадем такава песен.“
Снимка: Кампания „Хайде“

Така се заражда инициативата „Хайде“. „Целта на този проект и на тези, които предстоят, е да покажем на децата, че въпреки бързането, е добре да спрем и да се замислим над това, че всяко ново дете, което влезе в клас, никога не е било прието веднага“, разказва Ненчо Балабанов. Кампанията ще продължи и всяка следваща година ще има нова песен, с нови изпълнители и с нови деца. Те обещават да насочат вниманието ни към нови послания и добродетелски каузи.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас