Търсене
Close this search box.

Йохан Себастиан Бах ще звучи в зала „България“ на 17 ноември

Снимка: William H. Scheide, Princeton, N.J.

Йохан Себастиан Бах ще звучи в зала „България“ на 17 ноември

Снимка: William H. Scheide, Princeton, N.J.
Сподели

Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България“ в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова. Те за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска. Ако нямате възможност да присъствате на място  в залата, не се притеснявайте – има как да се насладите на концерта. Стрийминг платформата 7Arts.bg предлага да го гледате онлайн в реално време само срещу 12 лв.

Програмата на вечерта:

  • Йохан Себастиан Бах – Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041
  • Йохан Себастиан Бах – Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042
  • Йохан Себастиан Бах – Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043

Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах, е малко известен приживе и малко публикуван.

Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години е цигулката. Взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, когато и двамата му родители умират. Продължава като певец със стипендия към църквата „Св. Михаел“ в Люнебург. Учи орган в Хамбург при „великия“ холандски органист Йохан Адам Райнкен и дълго време самият той работи като църковен органист из Германия. За кратко е музикант в двора на принц Леополд в Кьотен. От 1723 г. е музикален директор и органист в църквата „Св. Томас“ в Лайпциг и до края на живота си заема тази почетна длъжност.

Цигулковите концерти на Й.С.Бах принадлежат към най-репертоарните творби, свирени са и от любители, и от големи виртуози. Версията на Кристоф Волф е, че цигулковите концерти са написани около 1730-1731 в Лайпциг, където Бах дирижира Collegium Musicum.

Концертът за две цигулки в ре минор според някои сведения

не е бил изцяло творение на Бах,

а едва ли не колективен опус между него, сина му Карл Филип Емануел, зет му и ученика му Йохан Лудвиг Кребс. Написан е изключително балансиран като диалог между солистите, тях и оркестъра. Съдържа всички варианти на взаимодействие –

драматичен диалог, съгласие, противопоставяне, партниране,

и надпревара. Особено впечатляваща в това отношение е втората част с поддържането на „безкрайна“ мелодична линия, предавана от солист на солист. Кои ще са дамите, които ще завладеят публиката със своите изпълнения и диригентски умения?

Божидара Кузманова започва да свири на цигулка на 5-годишна възраст в София. По-късно завършва обучението си в Университета за музика и сценични изкуства във Виена при проф. Гюнтер Пихлер. Печели много национални и международни конкурси за цигулари в Европа и САЩ. Сред тях са и

„Бела Барток“ (1996), Конкурса за цигулари „Добрин Петков“ (1996),

конкурсите „Хавърхил Синфония“ – Великобритания (2000), „Хъдсън Стринг“- САЩ (2000), Голямата награда „Алоис Котман“ на град Франкфурт (2001). Получава и почетна награда от Университета за музика и сценични изкуства – Виена (2005).

Божидара е свирила като солист с много различни оркестри. Такива са Брадненбургските симфоници, С

имфоничен оркестър на радио Прага, Симфоничен оркестър на Монтевидео, Софийска филхармония,

Пловдивска филхармония, Филхармония „Бохуслав Мартину“ и други. Редовно изнася концерти и преподава в различни майсторски класове в Европа, Северна Африка, САЩ, Азия и Австралия. В дискографията ѝ има повече от 15 компактдиска, записани за различни компании в САЩ, България и Австрия.

На Кузманова са посветени творби от множество съвременни композитори. Един от текущите ѝ звукозаписни проекти се нарича „EnSuite“, където си партнира с виолистата Юлия Пургина и изпълнява съчетание от съвременни произведения, композирани специално за този проект и аранжименти на творби от Бах за два инструмента.

Зорница Иларионова завършва НМУ „Любомир Пипков“ в класа по цигулка на своята майка Благородна Танева. Продължава образованието си при знаменития цигулков педагог проф. Захар Брон в престижното висше училище за музика „Кралица София“ – Мадрид, също така в Нов български университет в класа по цигулка на проф. Марио Хосен. Специализира и в музикалната академия „Санта Чечилия“ – Бергамо при проф. Павел Верников.

Като

лауреат от престижния цигулков конкурс на името на знаменитата турска цигуларка Суна Кан,

който се провежда през три години в Анкара, Зорница Иларионова е поканена за член на журито през 2022 г.

Изнася концерти с голям успех като солист и камерен изпълнител на редица международни сцени. Като камерен изпълнител и в солови рецитали участва в редица международни фестивали.

Отличавана е и с най-високи национални отличия като престижната награда Кристална лира в категория „Млад изпълнител“ през 2015 г., „Златно перо“ за принос към българската култура през 2021 г., с награда за високи творчески постижения в областта на изкуството от Министерство на културата.

Билети са налични на касата на зала „България“ и в EVENTIM.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас