Служители на КЗК и МВР, извършват проверка в офисите на „Музикаутор“, след получено съдебно разрешение от Административен съд София-област. Проверката на място е във връзка с образувано производство за установяване на евентуално извършено нарушение. Комисията ще проучи дали „Музикаутор“ прилага нелоялни практики при определянето и изплащането на възнагражденията на правоносителите, като същевременно си осигурява извличане на ползи под формата на приходи.
Такова поведение би могло да лиши правоносителите от полагаемите им се приходи, което би довело до
намаляване на стимулите за създаване на нови произведения
и следователно би повлияло на конкурентния процес между правоносителите от различните категории. Това от своя страна би лишило и потребителите от ползите от творческите постижения на авторите на музикални произведения, автори на текстове към музикално произведение, на аранжименти и др.
При извършване на внезапни проверки на място служителите на КЗК разполагат с
правомощия да получават достъп, преглеждат и изземват всякакви документи
и записи, свързани с дейността на проверяваното дружество, независимо от носителя. Те могат и да изземват средства за предаване на информация и веществени доказателства.
КЗК образува производство срещу „Музикаутор“ за установяване на евентуално извършени нарушения като
забранени споразумения, решения и съгласувани практики, както и злоупотреба
с монополно или господстващо положение, Комисията се самосезира във връзка с изявления и материали в медиите е и социалните мрежи относно начина на разпределение и изплащане на възнагражденията от „Музикаутор“.
В една от публикациите се посочва, че в отчета на сдружението липсва отговор на най-важния въпрос –
колко пари реално са изплатени за авторски възнаграждения.
Освен това – от годишния отчет на „Музикаутор“ не става ясно как се разпределят тези пари и дали за поредна година има така нареченият „бенчмарк“. Твърди се, че макар че всички радиа и телевизии са задължени да предават отчет каква музика са излъчвали, в
предишните години „Музикаутор“ е вземало предвид само най-големите от тях
и на база на техните данни е разпределяло всички пари, включително и тези от заведенията, които са почти колкото тези от радиата. Така приходите са се изплащали не според реалното слушане на песните, а според плейлиста на няколко медии, в които почти няма музика и всяка излъчена песен придобива нереална тежест.
Коментира се също, че „Музикаутор“ генерира огромни приходи от събраните такси за ползване на музика в телевизии, радиостанции, туристически и търговски обекти, концерти, кинопрожекции, дигитални платформи, сайтове и други, но според годишния отчет на организацията
83 на сто от разпределената сума е насочена към чуждестранен репертоар,
а едва 17% – за българския.
Поради това Комисията следва да анализира дали „Музикаутор“ в действителност притежава господстващо положение по отношение на предоставяните услуги на правоносителите.