Търсене
Close this search box.

Найден Тодоров се завръща с концерт със Софийската филхармония

Снимка: Софийска филхармония

Найден Тодоров се завръща с концерт със Софийската филхармония

Снимка: Софийска филхармония
Сподели

Дръзка заявка дава Софийската филхармония за месец февруари с концерт, озаглавен „Вечер на музикалното величие“. Той ще се проведе на 6 февруари в Зала „България“ и е с участието на цигуларя Юлиан Рахлин, гостуващ артист на националния ни оркестър. На диригентския пулт се отбелязва още едно завръщане – на министъра на културата Найден Тодоров.

Филхармонията ще пресъздаде проблясъка на София Губайдулина и Джоакино Росини. В изпълнение на Рахлин слушателите ще чуят „Offertorium“, Концерт за цигулка и оркестър от Губайдулина. Националният филхармоничен хор ще представи „Стабат Матер“ на Джоакино Росини с участието на солистите Мила Михова и Мария Радоева и Националния филхармоничен хор.

Докато „Стабат Матер“ на Росини е произведение, което софийската публика познава като шедьовър на религиозната музика,

концертът на Губайдулина е рядък бисер в програмата.

Родена през 1931 г. в Чистопол, Татарстан, София Губайдулина установява влечението си към музиката на 5-годишна възраст. Днес на 93 години, тя е възприемана като един от най-влиятелните руски композитори от втората половина на ХХ век, в компанията на Алфред Шнитке и Едисон Денисов.

Снимка: Софийска филхармония

Въпреки препятствията на съветската епоха, Губайдулина завършва Казанската консерватория и по-късно учи в Московската консерватория при видни преподаватели като Николай Пейко и Висарион Шебалин. През цялото време е удивена от западните композитори, до чиито произведения успява тайно да се докосне.

С творби, често определяни като „безотговорни“ от съветската власт,

Губайдулина остава вярна на себе си в музикалните си търсения. Насърчавана от Дмитрий Шостакович, тя не се отказва от смелия си стил. Нейният концерт за цигулка „Offertorium“, написан за Гидон Кремер в началото на 80-те години, я утвърждава на световната сцена.

„Нейната музика ни разкрива онова, които в нашия цивилизован свят отдавна сме забравили, но виждаме и чувстваме подсъзнателно“, пише за нея музикологът Доротея Редепенинг. Отдадена християнка,

музиката на композиторката е пропита от нейната вяра .

В едно от произведенията ú например нотите са замислени така, че на финала цигуларят трябва да движи лъка си, оформяйки разпятие във въздуха.

„Като религиозна руска православна християнка, аз разбирам „религия“ в буквалния смисъл на думата като „re-ligio“, тоест възстановяване на връзките, възстановяване на „legato“ на живота. Няма по-сериозна задача за музиката от тази“, казва Губайдулина. Днес композиторката живее в Хамбург, Германия. Член е на музикалните академии във Франкфурт, Хамбург и Кралската шведска музикална академия.

Билети може да закупите тук.

Последвайте ни в:

Актуално

Apple се съгласи да заплати 95 млн. долара по дело за обвинения в събиране на данни чрез Siri
„Биологичен отпадък“ е първата премиера за годината в „Сфумато“
Сбогуваме се с басиста на „Акага“ Краси Куртев на 11 януари
Народният театър стартира нова инициатива с изложба, посветена на Стефан Десподов – Деспо
Как да си поставим реалистични цели за новата година и да ги изпълним
Валя Балканска – сърцето на българщината

Избрано за вас