Доайенът на диригентското изкуство и носител на награда „Грами“ Антони Вит се завръща в София на 31 октомври. Маестро Вит ще представи вълнуваща програма от полски композитори. Това съобщават от Софийската филхармония. В програмата на концерта ще прозвучат: Витолд Лютославски – Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10 и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.
Антони Вит е номиниран 7 пъти за наградата „Грами“
за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Получава наградата през 2013 г. за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.
Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист. В един момент обаче решава да смени професията си и разбира, че трябва да свърже живота си с музиката. Работи известно време с великия Херберт фон Караян. За него той си спомня: „Караян беше изключително трудолюбив, музикантите го уважаваха за това, че може да работи 10 часа подред. Като асистент на неговите симфонични концерти и оперни постановки, аз добих колосален опит. Спомням си, веднъж Маестро Караян закъсняваше за репетиция и
аз си позволих да поема отговорността да започна репетицията сам.
Когато с известно закъснение той влезе в залата, не ме спря, а се заслуша и ми позволи да довърша работата“.
Антони Вит е роден в Краков. Учи във Висшето училише по музика в родния си град, в класа по дирижиране на Хенрик Чижа и в класа по композиция на Кшищоф Пендерецки, а също така – в Юридическия факултет на Ягелонския университет. След това заминава за Париж, където работи с Надя Буланже. Кариерата му на диригент започва от асистентското място при Витолд Ровицки.
През 1971 става Лауреат на международния конкурс за диригенти на името на Херберт фон Караян и това му отваря вратите за международна кариера. Гастролира в много страни по света и си сътрудничи с едни от най-големите оркестри в света.
Антони Вит има обширна дискография, включваща произведения на Бела Барток, Лудвиг ван Бетовен (всичките клавирни концерти), Йоханес Брамс, Хенрик Миколай Гурецки, Антонин Дворжак и много други.
Носител е на наградите „Diapason d’Or“, „Grand Prix du Disque de la Nouvelle Academie“ и „Classical Award“ и има повече от 200 записа. Сред тях е и получилият широка известност запис на „Алпийската симфония“ на Рихард Щраус с Държавната капела на Ваймар.
Билети за концерта са налични на касата на зала „България“ и в Eventim.