Рядко се раждат изпълнители, които стават легенди, чиято кариера бележи няколко поколения фенове и чиито песни се превръщат в саундтрак на живота.
Швеция си имат ABBA, а ние си имаме Васил Найденов.
На 3 септември 1950 г. в София се ражда звездата на българската естрада и поп музика Васил Найденов. Неговите песни наистина се превръщат в емблематични за България, обичани от стотици почитатели, така че днес по повод 74-тия рожден ден на изпълнителя ще си припомним някои от най-любимите ни негови парчета, бележещи ключови моменти от живота му.
Васил Найденов завършва пиано в естрадния отдел на Консерваторията. Започва да свири и пее в различни групи. Най-голям успех постига с „Диана Експрес“, където е вокалист и участва в записването на втория албум на групата. Там изпява един от най-големите си хитове:
1. „Синева“
Музика: Александър Йосифов
Текст: Павел Матев
Песента „Синева“ се превръща в голям хит, като не само прави известен изпълнителя, но и му носи първия прякор – Васко Синевата.
2. „Адаптация“
Музика и аранжимент: Митко Щерев
Текст: Иван Пейчев
През 1979 г. започва соловата му кариера, като първият му голям хит е песента „Адаптация“, записана за едноименния филм. Тя е обявена за „Мелодия на годината“. В същата година Васил Найденов печели и Първа награда на „Златният Орфей“ с „Предутрин“. Популярността му расте с месеци. Почти всяка песен, която изпълнява, се превръща в шлагер.
3. „Телефонна любов“
Музика: Тончо Русев
Текст: Ваньо Вълчев
Една от неговите емблематични песни – „Телефонна любов“, има любопитна история. За нея изпълнителят споделя: „Това е един от най-големите ми шлагери, които и до ден-днешен се пеят. Много малко песни в световен план могат да издържат толкова години“.
В спомените на Ваньо Вълчев историята на текста е следната: „Бяхме се събрали няколко командировани приятели и единият от нас се сети, че има отношения към някаква госпожа от София, на която непременно трябва да се обади. Докато приказваха, ние им подмятахме шеги и той избяга и се заключи в банята. Видяхме, че има пишеща машина и започнах да пиша куплети, които му мушкахме под вратата, а той казваше нещата на госпожата. Важното е, че още тогава имаше добър резултат от текста. Разбраха се двамата.“
Едно от първите места, на които Васил Найденов я пее, е Русия. Филип Киркоров също я изпълнява много пъти, заради което много руснаци смятат, че песента е тяхна.
4. „Болката отляво“
Музика: Стефан Димитров
Текст: Маргарита Петкова
„На Васил Найденов му трябваше бързо песен, а Стефан имаше готова музика. По телефона ми се обаждат, той ми свири мелодията аз не схващам нищо…“, разказва за създаването на песента авторът на текста Маргарита Петкова. „Аз от другата страна на телефона пиша нещо и така за три часа се появи този текст“.
Песента е сложна за изпълнение, защото пеенето е без основата на такт и ритъм (Ad Libitum), когато изпълнителят подаде следващата фраза, тогава влизат инструментите.
Песента влиза в класацията на БГ Радио за „Най-великите хитове на всички времена“, но с излизането си не става популярна веднага. С появяването на интернет тя възкрисва и сега е безспорен хит на Васил Найденов.
4. „Сбогом, моя любов“
Музика: Стефан Димитров
Текст: Орлин Орлинов
Преди всички с един глас да пеем „Сбогом, моя любов“ с Васил Найденов песента е била изпята от Богдана Карадочева и включена в сериала „Просто ревизия“ в началото на 80-те. Песента е била с друг текст и се е наричала „Мой един живот“.
Истински хит обаче става версията на Васил Найденов, която е направена за Шекспиров театрален спектакъл.
Интересен факт, който малко хора знаят е, че припевът на песента е написан от самия Васил Найденов и актрисата Живка Ганчева–Жужка.
5. „Всичко ми е наред“
Музика: Стефан Димитров
Текст: Петър Софрониев
Текстът на песента „Казано честно, всичко ми е наред“ е написан в тролея, за да запълни „дупка“ във вестник. Това казва аовторът на текста – Петър Софрониев.
„Написах тази песен, за да запълня дупка в един отдавна забравен вестник „Вечерни новини“, за да получа 10 лева хонорар“, разказва той. „Целта беше да покажа ниския праг на мечтите на българина – гарсониерка, ниско кръвно налягане, малко кино, малко вино, приятелка, която да не е хубавица, защото хубавиците знаехме за кого са тогава“.
Текстът е имал и още един куплет, който обаче не е влязъл в песента. „Това стихче завършваше „Един ден извиках с душа на поет: „Хей, хора да знаете, че всичко ми е наред“. Всеки ме изгледа изплашен и блед, след което ми каза с глас студен като лед: „Ти, дето казваш, че всичко ти е наред, да знаеш добре, че въобще не си в ред“. Това нещо може би е било трудно за вкарване в музика“, обяснява Софрониев.
6. „След края на света“
Музика: Стефан Димитров
Текст: Богдана Карадочева
През 1998 година излиза песента „След края на света“ от саундтрака на едноименния филм на Иван Ничев. Филмът все още не е готов, но с музиката се захващат Стефан Димитров и Богдана Карадочева. Стиховете са отлична лирика и това не е изненада за хората, които са наясно с богатата душевност на Богдана и нейния тънък усет към красотата и богатството на словото.
„Стефан ми я изпя на пианото. И нищо повече. Просто искаха да я чуя като приятел“, разказва Найденов. Когато се прибира вкъщи, се чуват отново. И певецът предлага да изпълни „След края на света“ в секундата, в която и композиторът му предлага същото.
„Беше невероятно изживяване. След това обаче доста радиа и телевизии повече от година се правеха на луди и не пускаха песента. Била им много българска, искали нещо по-така. А тя няма начин да е друга, защото филмът го налага. Музиката и стиховете илюстрират философията в „След края на света“, коментира Васил Найденов.
Отдавна обаче няма никакво съмнение – „След края на света“ е перла в короната на Васко Кеца. Тя има номинация за световната музикална награда „Филипс”.
7. „По първи петли“
Музика: Стефан Димитров
Текст: Мехаил Белчев
Историята на песента разказва Михаил Белчев: „Веднъж се бяхме събрали при Стефан Димитров. Той каза: „Написал съм една темичка. Имам идея. Да направим конкурс за текст.“ Беше късно вечерта. Бяхме много, имаше и други пишещи. Той свиреше мелодията на пианото и ние налагахме думите в момента. Накрая беше избран моят текст. Песента бе изпята от „Тоника“ и „Кукери“ и прозвуча феноменално. „Тоника“ обаче ги наказаха и някой друг трябваше да я представи на „Орфея“. Късметът бе на страната на Васил Найденов. Той пя прекрасно и взехме втора награда. Така се роди големият хит „По първи петли“.
Текстът е изповед на Мехаил Белчев, който наистина по времето на написването ѝот години не се е връщал в България.
Интересна подробност е, че Лили Иванова също иска да изпее песента, но Стефан Димитров вече я е обещал на Васил Найденов.
8. „Огън от любов“
Музика: Тончо Русев
Текст: Ваньо Вълчев
Песента е една от най-докосващите любовни песни и е красив дует между Васил Найденов и Силвия Кацарова. Популярната група, от която тя е част, LZ са на голямо международно турне пред 80-те, на което пеят и светвни хитове. Един от тях е Endless Love на Лайнъл Ричи и Даяна Рос. „Уникална песен. Толкова бяхме влюбени в нея. Това е една балада с прекрасен текст. И ние се запалихме, когато се върнем в България да направим такъв тип балада“, разказва Силвия Кацарова.
Така Тончо Русев, при когото изпълнителите отиват за създаването на песента, също се вдъхновява и прогнозира, че песента ще се превърне в хит, които ще се пее от всички. Оказват се прави…
Авторът на текста е Ваньо Вълчев, който се шегува: „Тогава имаше шега, че това е единственият пожар, за който може да се пее с разрешение на противопожарните органи“.
„Тази песен продължава да е една от най-харесваните“, твърди Васил Найденов.
Това са една много малка част от всички хитове на големия Васил Найденов. Не можем да пропуснем да споменем и „Клоунът“, „Сигурно“, „Като слънце в огледало“, „Бързаш, няма време“, „Междучасие“, като и по-новата „На случайна гара“. Можем само да пожелаем на Васил Найденов и на нас да продължава да създава хитове, които да докосват сърцата ни.