Търсене
Close this search box.

Националната библиотека показва най-стария кирилски ръкопис у нас

Снимка: Национална библиотека

Националната библиотека показва най-стария кирилски ръкопис у нас

Снимка: Национална библиотека
Сподели

Енинският ръкопис и Аргировият триод, два от най-ценните документи, съхранявани в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, ще бъдат показани пред публика само за два часа – от 12 до 14 ч., на 20 януари, съобщиха от институцията.

Събитието е по повод

1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност,

а причината за краткостта на показа е необходимостта от постоянен режим на съхранение при определени температура и влажност на въздуха.

Снимка: Национална библиотека

Енинският ръкопис е старобългарски паметник от Х-XI в. и е най-старият кирилски паметник, съхраняван на територията на България. Изписан е със старинна кирилица – с висящо уставно писмо и съдържа апостолски четива от времето на 35-та неделя след Петдесетница до вечернята на Велика събота и от 1 септември до 3 октомври, деня на св. Дионисий Ареопагит.

Освен този ранен вид кирилско писмо, в текста на ръкописа са запазени и няколко глаголически инициала, основно с буквата „Б“, които заедно с другите езикови, текстологически и орнаментални особености на паметника

показват връзката му с най-ранната глаголическа традиция.

Ръкописът е открит случайно през 1960 г. при ремонт на храма „Света Параскева“ в с. Енина, близо до Казанлък. Първоначално е датиран към XI век, но скорошни изследвания показват, че е по-ранен – от Х век.

Снимка: Национална библиотека

Аргировият триод датира от началото на XIII в. Фрагментът от 58 листа, изписан върху пергамент, съдържа части от богослужебната книга Постен и Цветен триод.

„Ръкописът е дело на един книжовник, който вероятно е преписал текста от по-стар глаголически ръкопис или ръкопис, запазил връзката с глаголическата традиция, както показват думите „на гроб“, написани с глаголица на л. 2б, в службата за Лазарова събота.

Друга особеност на паметника са нотните знаци от старовизантийската невмена система“,

се казва в съобщението на Националната библиотека.

Снимка: Национална библиотека

В Деня на отворените врати на библиотеката на 20 януари ще се проведе първото ателие за ученици „Аз пиша на глаголица“. Планирани са общо четири през годината. По време на едночасовите занимания участниците ще се научат да пишат и смятат с глаголическите букви.

Последвайте ни в:

Актуално

Ариана Гранде загатва за нова песен на Глинда в „Злосторницата“: За добро“
Слушаме най-доброто от електронната музика с групата WhoMadeWho
Традиции и обичаи, свързани с бременността и раждането по света
The Weeknd отлага издаването на албума си заради пожарите в Лос Анджелис
Джъстин Балдони съди Блейк Лайвли и Райън Рейнълдс за $400 млн.
Факт или измама: Здравните хакове, които плъзнаха из TikTok

Избрано за вас