Днес отбелязваме 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски.
На 27 декември 1872 г. той е заловен от турските власти в Къкринското ханче. На 18 февруари (6 февруари стар стил) 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София.
Мястото на обесването сега се намира в центъра на столицата,
близо до неговия паметник.
В цялата страна денят ще бъде отбелязан с редица събития. В Карлово, родният му град, ще се проведе възпоменателна церемония на едноименния площад с участието на военни формирования.
![](https://artportal.news/storage/2025/02/vasil-levski-2.webp)
Националният военен университет (НВУ) „Васил Левски“ във Велико Търново е подготвил поредица от събития за отбелязването на годишнината.
Столична община пък организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя ще се състои от 17:00 ч. и ще се проведе на площад „Гина Кунчева“.
Отбелязването ще продължи и в утрешния ден, на 19 февруари. Причината е, че дълго време има дискусии
кога точно е обесен Левски – на 18 или 19 февруари.
„Макар няколко поколения българи да помнят датата 19 февруари още от първите си дни на ученическата скамейка, тази дата е исторически неточна, отбелязват историците“, пишат от OffNews.
![](https://artportal.news/storage/2025/02/vasil-levski.webp)
Преди години с мисията кончината на Апостола да се чества на правилната дата – 18 февруари по нов стил се заема Общинският комитет „Васил Левски“ във Велико Търново. Още през 2009 г. общото събрание на комитета взема решение в старата столица честванията да бъдат изместени от 19-и на 18-и февруари. Постепенно различни авторски колективи записват именно тази дата в учебниците по история. Към момента в повечето от тях пише, че Дяконът Левски е обесен на 18 февруари.
А честването на 19 февруари е в резултат на грешка, повтаряна през годините, обясняват историците.
До 1950 г. 18 февруари няколко години подред е бил официален празник. Но малко след 1950 г. във вестник „Работническо дело“ виден български историк публикува статия, в която пишело „На днешния ден Васил Левски увисна на бесилото…“ Статията излязла на 19 февруари, понеделник, тъй като 18-и се паднал в неделя. „И си остава така и оттам вече тръгва 19-и“, казва преподавателят Марко Златев.