Търсене
Close this search box.

Откриват музей на лорд Байрон в къща в Италия, където е живял

Снимка: Emanuele Rambaldi

Откриват музей на лорд Байрон в къща в Италия, където е живял

Снимка: Emanuele Rambaldi
Сподели

В северноиталианския град Равена предстои да бъде открит музей, посветен на пламенния британски поет и сатирик лорд Байрон. Музеят ще се помещава в същата сграда, в която той е имал интензивна афера със съпругата на аристократ и е завършил някои от най-известните си произведения.

През 1819 г. Байрон без притеснение се премества в Palazzo Guiccioli, собственост на съпруга на графиня Тереза Гичоли, с която се запознава на парти във Венеция.

Снимка: Emanuele Rambaldi

Обширната резиденция в сърцето на града е реставрирана от фондация Cassa di Risparmio di Ravenna. От 29 ноември посетителите ще могат да се разходят из стаите, в които се е състояла романтиката и където той е завършил шедьоврите си. Някои от тях са „Дон Жуан“, „Сарданапал“, „The Prophecy of Dante“ и последното канто на „Childe Harold’s Pilgrimage“.

В една от стаите се съхраняват свидетелства за любовта на графинята,

сред които писма, бижута, кичури от къдравата коса на поета и парченца от изгорялата му от слънцето кожа.

Снимка: Emanuele Rambaldi

Музеят ще бъде отчасти посветен на Рисорджименто – италианското движение за обединение през XIX в. Причината е връзките на Байрон с личности, участващи в Карбонари – неформална мрежа от тайни революционни общества, които играят важна роля в процеса на обединение.

„Идеята е да се свържат три аспекта на това кой е бил лорд Байрон – поетът, любовникът и човекът, ориентиран към свободата“, казва говорител на музея за The Guardian.

Снимка: Emanuele Rambaldi

Байрон умира през 1824 г. на територията на днешна Гърция. През живота си той има няколко връзки, но графинята е последната му голяма любов.

„Любовта към Тереза кара Байрон да се преобрази и без да става светец, той променя живота си“, казва Антонио Патуели, председател на фондацията.

Снимка: Emanuele Rambaldi

Посетителите на музея, който според фондацията е единственият в света, посветен специално на Байрон,

ще могат да изживеят преживяванията на поета в Италия

и да научат какво го е вдъхновило в страната благодарение на интерактивна технология за виртуална реалност.

През 1816 г. Байрон бяга от Англия в континентална Европа. Оставя след себе си следи от скандални връзки и дългове, и никога не се завръща. Пътува до Белгия и Швейцария, както и до Венеция и Рим, преди да се върне във Венеция през 1819 г., където среща графинята. Това е любов от пръв поглед и двамата обмислят да избягат, преди да се установят в брачния ѝ дом. През 1821 г. той я последва в Пиза.

По време на престоя си в Равена Байрон е посещаван от приятелите си Пърси Бийш Шели, смятан за един от най-големите английски поети-романтици. На гости му ходи и ирландският писател и поет Томас Мур.

Снимка: National Portrait Gallery, London

Писателката Каролин Ламб, с която Байрон също има връзка, го описва като „луд, лош и опасен за познаване“.

Хората в Равена го наричат „лудият англичанин“.

През 1823 г. напуска Италия и заминава за Гърция, където се присъединява към въстаниците, воюващи във войната за независимост срещу Османската империя. Умира от треска в Мисолонги през април 1824 г. на 36-годишна възраст и е погребан в семейната гробница в Нотингамшир.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас