Ташироджима е малък провинциален остров, намиращ се в близост до град Ишиномаки, Япония. Този уютен остров е познат като Котешкия остров и е дом на множество четирикраки любимци, които са обожавани и обгрижвани старателно от местните. Името на това място идва от огромната популация на улични котки, която продължава да се разраства, благодарение на местното вярване, че ако ги нахраните, те ще ви донесат богатство и късмет.
В момента, населението се състои повече от котки, отколкото от хора. Не е изненадващо, че на острова няма кучета, но пък те едва ли биха вирели добре в това котешко царство. Ако сте фенове на мъркащите домашни любимци или се интересувате от чудатостите в Япония, то продължавайте да четете. Кой знае, може пък да ви вдъхнови за следващото ви приключение?
Историята на Котешкия остров
По време на късния Едо период в Япония повечето жители на остров Ташироджима изкарвали прехраната си чрез отглеждането на копринени пеперуди, които използвали за направата на дрехи. Тук се появила и ролята на котките, които били доведени през 1602 г. от островитяните, за да гонят мишките, които застрашавали техните ценни насекоми.
Тази им роля продължила векове наред, но през 2011 г. всичко се променило. Островът бил връхлетян от цунамито Тохоку, което унищожило пристанището и накарало част от острова да потъне.
Снимка: Tuul & Bruno Morandi/Getty Images
Много жители били жертва, както на наводненията, така и на силните ветрове от брега. По-голямата част от популацията котки успяла да избяга от цунамито, но после само част от тях се върнали обратно на острова. Природната стихия причинила не само невъобразими щети, но донесла със себе си епидемия от парвовируси в региона.
За да се справят със случилото се, 80 котки от остров Ташироджима били уловени и ваксинирани само за няколко дни, за да се продотврати разпространението на болестта. Заради загубата на пристанището и щетите, които били нанесени по риболовния бизнес, много местни семейства били принудени да напуснат острова.
Котките: Единственият останал жител на Ташироджима
Риболовът отдавна бих отпаднал като поминък на остров Ташироджима. Въпреки това рибарите, които работели от векове в селището, защитавали и се грижели добре за полудивите котки, за които вярвали, че ще им донесат късмет.
Котките, които обитават Ташироджима могат да бъдат забелязани около пристанище Нитода. Те най-често се разхождат необезпокоявани по улиците и се радват на вниманието, което получават от туристите, които ги снимат, и си играят с тях.
Снимка: Japan Rail Club
От проучване, направено през 2015 г., станало ясно, че хората, обитаващи острова, са около 80, докато броят на котките достигал поне 150. За да се осигури безопасността на котките, ветеринар пътува на всеки два месеца до острова, за да им направи обстоен преглед.
В японската култура се вярва силно, че въпросните животни носят пари, късмет и щастие на тези, които пресекат пътя им. Затова и някои хора смятат, че именно котките са тези заради, които островът е успял да оцелее след цунамито Тохоку през 2011 г.
Какво трябва да знаят бъдещите туристи?
Ако Япония е вашата мечтана дестинация или случайно имате път през този интересен остров, ето какво трябва да знаете преди да го посетите. Ташироджима е познат и като острова на мангата, заради тематичните къщички, които се намират в южната му част.
Те представляват няколко сгради във формата на котки, които представляват изкуство, създадено от известните манга художници Шотаро Ишиномори, Тецуя Чиба и Наоми Кимура.
Снимка: Zooming Japan
Във всяко помещение са налични кухненско и тоалетно помещение, както и къмпинг оборудване. Курортът на остров Ташироджима е отворен от края на април до октомври месец, а резервациите трябва да бъдат направени поне две седмици предварително.
Ако се решите на посещение до Котешкия остров, трябва да имате предвид, че той не разполага с много туристически места. На него няма нито един ресторант, а само няколко магазина, включително вендинг машина за напитки. От посетителите се изисква, по пътя обратно, да събират всеки отпадък, произведен от тях по време на посещението им на острова.