На 88 години почина главата на Римокатолическата църква папа Франциск, съобщиха Sky News и Ройтерс, позовавайки се на съобщение на Ватикана. Той е издъхнал днес - на 21 април, в резиденцията си Casa Santa Marta.
На 14 февруари папата беше приет в болница за лечение на бронхит,
след което бавно се възстановяваше. Той остана пет седмици на лечение заради инфекция, довела до двойна пневмония.
Вчера – на Великден, папа Франциск дори се появи на площад „Свети Петър“ във Ватикана, за да каже „Честит Великден“ на хилядите богомолци.
88-годишният папа излезе в инвалидна количка и помаха от балкона на базиликата „Свети Петър“ и беше аплодиран от хората долу.
Преди тържествата в неделя той беше видян два пъти през седмицата. Традиционната реч на папата Urbi et Orbi („Към града и света“) беше произнесена от друг духовник.
Напът към базиликата Франциск за кратко се срещна с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс, който беше в Рим със своето семейство.
За първи път, откакто стана папа през 2013 г., Франциск пропусна повечето събития от Страстната седмица,
включително съботното великденско бдение в базиликата Свети Петър. Папата делегира задълженията си на кардиналите.
На Великден светият отец направи и обиколка на площад „Свети Петър“ със своя папа мобил и дори спря няколко пъти, за да благослови бебета и малки деца. А развълнуваните миряни от целия свят скандираха „да живее папата“.
Папа Франсцик беше предразположен към белодробни инфекции, тъй част от белия му дроб е отстранена след прекаран като млад плеврит. Папа Франциск беше избран за Върховен понтиф и 266-и наследник на Св. Петър на 13 март 2013 г.
Конклавът, довел до този избор, се проведе в Сикстинската капела на Ватиканския апостолически дворец с участието на 115 кардинали. Изборът беше оповестен на 13 март преди 12 години с бял дим, който излезе в 19:06 ч.
Кардинал Хорхе Марио Берголио, Архиепископ на Буенос Айрес, Аржентина, избира да носи името Франциск.
През 2014 г. той официално става папа – първият от южното полукълбо. Светият отец е отворен към съвременния свят и модерните технологии. Наричат го Папата на народа, толерантен е към всички религии и култури.