Произведенията на изкуството „проговарят“ в тайнствен подземен център в Париж

Снимка: Sandro Vannini/CORBIS

Произведенията на изкуството „проговарят“ в тайнствен подземен център в Париж

Снимка: Sandro Vannini/CORBIS
Сподели

Под градините „Тюйлери“ в Париж, близо до Лувъра, тайнствена лаборатория като от филм за Джеймс Бонд кара произведенията на изкуството да говорят. Тя носи името Център за изследване и реставрация на музеите на Франция (C2RMF).

Зад блиндирана врата на 17 метра под земята, строго охраняваният център се простира на площ от 5900 квадратни метра. На три нива в него се помещават техническа платформа, ускорител на частици, наречен AGLAE (Accelerateur Grand Louvre d’analyse elementairе), помещения за изследване, където

предметите на изкуството редовно се подлагат на медицински прегледи.

Уредници, радиолози, химици, геолози, инженери-металурзи, археолози – 150 специалисти и агенти работят в центъра. Всяка година те изследват хиляди френски и чуждестранни произведения на изкуството.

Тяхното техническо и технологично изследване дава възможност да бъдат характеризирани  материалите, от които са изработени, техния произход и възраст, както и методите на сглобяване и създаване, а също и невидимите с просто око промени в тях.

След това някои произведения се пренасят в реставрационните работилници, разположени в едно от крилата на Лувъра, както и във Версай, където въз основа на направените анализи се правят най-точните протоколи за тяхното състояние.

На разположение са също зала за прослушване и център за документация, пише БТА. Сред най-известните произведения на изкуството, минали през лабораторията за серия от анализи, е прочутата картина „Мона Лиза“

„Ние сме малко като НАСА, всеки със своите умения, или като „От местопрестъплението: Маями“. Нашите местопрестъпления са

археологически находки, набор от произведения,

за които се опитваме да разберем кой, как и защо ги е направил, подобно на полицейско разследване“. Това каза ръководителят на проекта Давид Бургари. 

На разположение на специалистите е и грандиозният ускорител на частици AGLAE, инсталиран в края на 90-те години на миналия век. Той е единственият в света, който работи само с произведения на изкуството. AGLAE е линеен ускорител, за разлика от Големия адронен колайдер на ЦЕРН. Освен това – той използва 1000 пъти по-малко енергия.

Актуално

Избрано за вас