Търсене
Close this search box.

„Псевдоприрода“ представя България на Венецианското биенале за архитектура

Снимка: Съюз на архитектите в България

„Псевдоприрода“ представя България на Венецианското биенале за архитектура

Снимка: Съюз на архитектите в България
Сподели

Проектът „Псевдоприрода“ с куратор арх. Ясен Марков е победител с общ резултат 61 от максимално възможни 70 точки в конкурса за български павилион на 19-ото издание на Венецианското биенале за архитектура във Венеция. Проектът бе представен по време на пресконференцията в галерия „Средец“ на Министерството на културата.

„Псевдоприрода“ развива абсурдна хипотеза, при която през лятото във Венеция вали сняг. Журито посочва, че проектът се занимава с много сериозната тема за

климатичните промени и човешката намеса в сложните природни процеси.

За това се говори със силни образи, не без чувство за хумор – машината за сняг, която затрупва соларните панели и ги спира да функционират, е ефектна

метафора за неспособността на хората да се справят с климатичните кризи.

Използването на технологии, които изглеждат като част от решението, още повече обърква ситуацията. В залата е пресъздаден декор на голяма зимна хижа с изкуствена камина и килим с елементи от националната култура. В тази уютна среда темата на проекта ще бъде разгърната и в още една медия – книги с текстове за времето и климата. Проектът по изключително ефектен и запомнящ се начин поставя във фокуса на обществото дискусията за едно все по-реално климатично бъдеще.

Екатерина Джумалиева, директор на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” в Министерството на културата, посочи, че страната ни вече участва последователно и с визия във Венецианското биенале за архитектура, както и в това за изкуства.

Арх. Владимир Милков – председател на УС на КАБ и председател на журито поясни, че журирането тази година е било в два етапа. Техническата комисия е допуснала всички подадени предложения на първи етап. На втория етап са разгледани допуснатите от първи етап 5 проекта. Всички кандидати са присъствали едновременно на представянето на концепциите си.

Арх. Ясен Марков разказа повече за проекта, а също и по какъв начин е достигнал до визията на стилизираната снежинка. Той благодари на журито за високата оценка, която проектът е получил. Сподели, че

архитектите винаги първо търсят проблемите в дадена сграда.

От разхищението на енергия и връзката с климатичните промени се е родила идеята за тази климатична аномалия – сняг във Венеция, която проектът изследва и чрез която поставя на обществен дебат този ключов за оцеляването ни на планетата въпрос.

На 10 май тази година предстои официалното откриване на Биеналето. Отварянето на националните павилиони ще бъде в предходните два дни, като за българския засега се обмислят датите 8 и 9 май.

Последвайте ни в:

Актуално

Ще купи ли Илън Мъск TikTok, за да го спаси от блокиране в САЩ?
България е сред дестинациите за 2025 г. в списък на „Ню Йорк Таймс“
Холната маса – сърцето на всеки дом
Отбелязват се 100 години от рождението на Свобода Бъчварова
Атина е домакин на Европейските филмови награди през 2027 г. – прецедент в историята
Ариана Гранде загатва за нова песен на Глинда в „Злосторницата“: За добро“

Избрано за вас