Трагедията на 11 септември през очите на артистите

Снимка: AP/ Ciela/Smithsonian American Art Museum

Трагедията на 11 септември през очите на артистите

Снимка: AP/ Ciela/Smithsonian American Art Museum
Сподели

Днес е 11 септември. Това е датата, която беляза началото на 21-ви век с една от най-големите човешки трагедии за всички времена. 23 години по-късно, съвременният свят все още не може да се съвземе от момента, когато два пътнически самолета се врязват и повалят на земята емблематичните кули близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. Жертвите са близо 3 000, а пострадалите семейства и

очевидците винаги ще помнят шока от това ужасяващо събитие.
Снимка: Dan Loh/AP

Реалността може да бъде истински жестока. Дори не може да си представим болката и опустошаващата гледка, която бележи този ден, молейки се това никога да не се повтори. Винаги сме си казвали, че изкуството е пречупеното отражение на действителността дори когато тя не е приятна за гледане. Работата на артиста е точно тази, да излезе отвъд мъката или да я използва, за да създаде нещо велико, нещо, което ще се помни дълго.

Изкуството- смирен поглед към ужаса

Музеят за американското изкуство „Смитсониън“ пази в своята арт колекция споменът за велики произведения на изкуството, вдъхновени от 11-ти септември.

Снимката на Томас Ръф е отчасти като сън, отчасти като кошмар. Тъй като в интернет има много кадри от трагедията, Руф сваля един от тях и го уголемява така, че той е пикселизиран до неузнаваемост. Кулата е сива и опушена последица от разрушенията от унищожителните пожари.

Снимка: Tomas Ruff

Скулптурата на Ерик Фишъл „Десет вдишвания“ e посветена на онези, които са загубили живота си. Когато артистът говори за това през 2014 г., той казва: „Преживяването на 11 септември, травмата и трагедията бяха подсилени от факта, че нямаше тела. Имаше 3000 загинали, но нямаше тела, така че

траурният процес се насочи към езика на скулптурата.“
Smithsonian American Art Museum

В пряк отговор на създаването на своята скулптура той прочувствено добавя: „Протегнах ръката ѝ с надеждата, че някой ще я хване за ръката и ще помогне да забави падането.“

„Модерна глава“ на Рой Лихтенщайн има различна история за разказване. Първоначално е инсталирана в Батери Парк Сити, на една пресечка от Световния търговски център.

Скулптурата оцелява след събитията от 11 септември.
Снимка: Smithsonian American Art Museum

Агентите на ФБР временно я използват като табло за съобщения, като залепват бележки един за друг на основата ѝ, докато работят, премествайки се през развалините. Тя е премахната от мястото през ноември същата година и сега е инсталирана на територията на главната сграда на „Смитсониън“ във Вашингтон, окръг Колумбия.

Енрике Чагоя е възрастен, когато пристига в Съединените щати като имигрант от Мексико. Неговата гравюра „Призракът на свободата“ е отговор на събитията, които се случват след като Джордж Буш обявява война на Ирак през 2003 г. Възприемайки формата на мезоамериканския кодекс или картинен ръкопис,

творбата е изпълнена с привидно несъвместими културни, религиозни и политически образи.
Снимка: Smithsonian American Art Museum

Четейки отдясно наляво, препратките варират от самотния рейнджър и Тонто, динозаври до самия Буш. Повтарящи се образи като самолет, прелитащ над арабски текст, оставят зрителя да създаде своя собствена интерпретация на залеза на свободата в годините след 11 септември и войната в Ирак.

Снимка: Kevin Bubriski

Серията на Кевин Бубриски „Световният търговски център, Ню Йорк“ започва през седмиците и месеците след разрушаването на кулите близнаци. Той снима хората, които се събират по улиците.

Застинали в страхопочитание, поразени от недоверие и превъзмогнали загубата,

хората стоят пред разрушената сграда, за да се изправят срещу ужасната трагедия. Повече от двадесет години по-късно снимките на Бубриски запазват емоционалното въздействие на този злощастен ден чрез образите на онези, които са станали преки свидетели на последиците от него.

Смърт и разруха между редовете

През годините след атентатите от 11 септември, много писатели включват в своите романи трагедията, която преживява американският народ. Част от тези книги са преведени на български и могат да се открият на нашия пазар.

„Windows on the World“ на Фредерик Бегбеде
Снимка: Издателство „Колибри“

Това е може би най-искрената творба на Бегбеде. В нея той описва последните 2 часа от живота на Картю Йорстън и двете му деца в ресторанта Windows on the World“ на последния етаж на Световния търговски център. Тримата влизат в ресторанта в 8.30 часа на 11 септември 2001 година. Авторът  разказва минута по мунута за случващото се около Картю и момчетата му. Бегбеде ни предлага своите тъжни и смешни, ерудирани и блестящи оригинални

размисли за най-болезнената страница от историята на американската нация.

Романът излиза през 2003 г., веднага получава наградата „Ентералие”, година по-късно е преведен на над десет езика и е удостоен с британската „Индипендънт Форин Фикшън Прайз”.

„Ужасно силно и адски близо“ на Джонатан Сафран Фоер
Снимка: изд. „Унискорп“

Това не е книга за 11 септември, а за всичко, което се случва след това. Емоционалният роман описва изпитанията, през които преминава 9-годишният Оскар, докато търси ключалката, съвпадаща с ключа, който баща му е оставил, преди да намери смъртта си под развалините на кулите близнаци в Ню Йорк. Момчето полага усилия да разгадае загадката. Книгата беше екранизирана през 2012 година, а главните роли бяха поверени на блестящите Том Ханкс, Сандра Бълок, Джон Гудман, Макс фон Сюдов.

„Гневът и гордостта“ на Ориана Фалачи
Снимка: Издателство „Сиела“

Фалачи пише книгата само дни след атентатите на 11 септември 2001 г. Силно разстроена, почти без да спи, тя нахвърля на хартия своите размисли за

сблъсъка на цивилизациите, за радикалния ислям, за тероризма и необходимата решителна борба с него,

за опасностите на прекалената толерантност и политическата коректност. Прочутата италианска журналистка разкрива своите мисли и силни емоции в едноименна статия за вестник „Кориере дела сера“. По-късно тя издава пълния текст на в книга, която се превръща в първата част от трилогия, завършила със заглавието „Силата на разума“.

Мнозина не са съгласни с позициите на Фелачи и някои дори я обвиняват в расизъм и ксенофобия.

За други обаче италианската журналистка е пророк на една настъпваща вече нова епоха на несигурност и религиозни и етнически конфликти, а в „Гневът и гордостта“ тя е предрекла случващото се в момента в Европа и Близкия изток и е отправила силно послание към западната цивилизация – да се бори на всяка цена за своето оцеляване.

„Светлината, която изгубихме„ на Джил Сантополо
Снимка: Издателство „Сиела“

Книгата описва историята на Луси и Гейб, които се запознават в Ню Йорк на 11 септември 2001 г. малко преди атентатите и заедно стават свидетели на рухването на Световния търговски център. Те се влюбват,  техните мечти и техните твърде различни характери ги карат да правят избори, които ги отдалечават един от друг, но никога не прекъсват изцяло връзката им. Правата за „Светлината, която изгубихме” са продадени вече в 32 страни по целия свят.

Песните, които отразиха чувствата след 11 септември
Coldplay – „Politik“

Според книгата „Coldplay: Поглед към звездите“, песента „Politik“ е силно вдъхновена от атентатите от 11 септември. „Написах песента на 11 септември, а я записахме на 13 септември. Всички бяхме малко объркани и уплашени“, казва вокалистът Крис Мартин. „Искам да пиша песни и да правя неща, защото никога не знаеш какво може да се случи. Трябва да живееш в момента.“

„Politik“ послужи като встъпителна песен за албума на групата „A Rush Of Blood To The Head“, спечелил Грами.Трансцендентната продукция на песента, съчетана с любопитния ѝ текст, отразява жестокото осъзнаване на фаталния край след 11 септември.

50 Cent и Еминем – „ Patiently Waiting“

50 Cent и Eminem включват запомнящи се реплики за атентатите от 11 септември в песента „Patiently Waiting“ от 2003 г. „Аз съм невинен в мисълта  си, като бебе, родено мъртво в дестинация небе, седя си с пътниците от 11 септември“, рапира 50 Cent в първия си куплет.

Макар че тази реплика може да изненада някои при първо слушане, 50 Cent по същество заявява невинността на жертвите на атентатите от 11 септември, които са загубили живота си. Еминем изразява споделеното усещане за това колко близо до дома са атаките с репликата „Shady Records беше на осемдесет секунди от кулите“.

JAY-Z и Алиша Кийс – „Empire State Of Mind“

След 11 септември американският патриотизъм достигна нови висоти. В центъра на новооткрития патриотизъм на страната беше мястото на първите атаки – Ню Йорк.

Песента „Empire State Of Mind“ на Jay-Z и Alicia Keys перфектно пресъздава любовта и гордостта на нацията към Ню Йорк. „Да живее Световната търговия“, рапира 23-кратният носител на Грами във втория си куплет.

Брус Спрингстийн – „Into the Fire““Into the Fire“

Песента разказва за трагичните събития от 11 септември от гледната точка на съпруга на пожарникар. С текстове като „любовта и дългът те повикаха някъде по-нависоко, някъде по стълбите, в огъня“ и „нека твоята сила ни даде сила“ петминутната песен служи като трогателен поклон към първите респонденти и техните семейства.

Трибютът е част от албума на Спрингстийн The Rising, който печели награди за най-добро мъжко рок вокално изпълнение, най-добра рок песен и най-добър рок албум на 45-ите награди Грами.

Imagine Dragons – „America“

С текстове като „от фермерите в полето до най-високите кули, всички падат и се издигат, за всички, които се раздадоха, докато не умряха“, песента на Imagine Dragons улавя характера на страната след атаките от 11 септември.

„America, don’t you cry“ (Америка, не плачи) – пее групата в припева. „Повдигни ме. Дай ми сила да продължа.“

 

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас