Търсене
Close this search box.

Трансформация в името на изкуството – на какви жертви са готови артистите

Трансформация в името на изкуството – на какви жертви са готови артистите

Сподели

Какво сте готови да направите в името на… любовта, семейството, идеалите, свободата, кариерата, изкуството?

В духа на вчерашния празник – отбелязването на 152 години от смъртта на Васил Левски, виждаме, че в името на свободата той, както и много други, дават живота си. За да защити идеалите си Дон Кихот се бори с вятърни мелници. В името на любовта Ромео и Жулиета загърбват семейните си вражди. За да се издигне до високите нива на политиката Бел Ами се възползва от жените около себе си. А за да спаси приятели си, Гандалф се жертва в битка със страховития демон от Мория.

Снимка: Wallpaper Flare

Извън литературния свят истинския живот често ни изправя пред ситуации, в които се налага или избираме

да направим жертва за някой друг или в името на нещо по-голямо от нас.

Изкуството е едно такова нещо.

Историята познава много случаи, в които артисти правят жертви в името на изкуството – от Ван Гог до Колин Фарел.

Физическата трансформация е най-често срещаната форма на саможертва, която актьорите например правят, за да се превъплътят максимално в дадена роля. И понякога да отслабнеш или напълнееш с няколко килограма може да не изглежда „голяма работа“, но със сигурност става ли въпрос за външен вид

не всеки е готов да направи драстични промени.

Така че актьорите, които го правят със сигурност заслужават нашето уважение. Тук сме събрали само малка част от множеството подобни примери.

Освен актьорския метод, физическа трансформация може да е толкова интензивна, че зрителите дори да не разпознаят актьора на екран. Това изглежда е сигурен път към славата и наградите, а някои критици дори се шегуват, че най-добрият начин да спечелиш „Оскар“ е „да станеш грозен“.

Снимка: Reddit

Винаги, когато става въпрос за физическа трансформация на актьор не мога да не се сетя за Колин Фарел. Той отдавна е известен като един от най-красивите холивудски актьори, но крие характерната си челюст под пластове и пластове протези за ролята си на Осуалд Кобълпот (известен още като Пингвина) в „Батман“ от 2022 г. Превръщането му в злодея отнемало по три часа всеки ден, но усилията се отплатили – той е напълно неразпознаваем.

Снимка: Getty Images

За да се подготви за ролята в „Злосторница“, Синтия Ериво

обръсва главата си, за да могат да боядисат скалпа ѝ в зелено,

преди да сложат една от четирите различни перуки на Елфаба. Въпреки това тя каза: „С удоволствие бих направила това отново“. По думите ѝ окончателната визия, която включва и цветни контактни лещи и червило, отнема „от два часа и 45 минути до три часа, ако става дума само за главата, шията и ръцете, но ако става дума за цялото тяло, отнема около четири часа“.

Снимка: Reddit

Когато става дума за преобразяване за роли, Крисчън Бейл е абсолютен рекордьор. Може би най-известен е фактът, че отслабна с повече от 27 килограма за ролята си във филма „Машинистът“ от 2004 г. В друг случай той изяжда много пайове, за да напълнее за ролята на бившия вицепрезидент Дик Чейни във филма „Вице“ от 2018 г.

Често подобни трансформации са истинска жертва, защото влияят както физически, така и психически на актьорите. Например, за да влезе в образа на Бриджит Джоунс Рене Зелуегър напълнява с близо 15 килограма. Актрисата споделя, че

това е било стрес не само за организма, но и за психиката ѝ.

Започнала е да получава и паник атаки, а специалисти не спирали да ѝ обясняват колко са опасни подобни промени в теглото.

Снимка: Warner Bros.

Жертва с фигурата си прави и Ръсел Кроу. Той качва цели 28 килограма за ролята си в „Мрежа от лъжи“. Това му донася здравословни проблеми, защото актьорът има висок холестерол. Той споделя, цитиран от Shape, че е достигнал предела на възможностите си и е рискувал прекалено много.

Снимка: cinefish

Поглеждайки към българската действителност – ако това е критерий за професионализъм не можем да отречем, че имаме актьори на световно ниво. За филма „Уроци по немски“ например Юлиан Вергов сам решава да обръсне главата си. На учудването на екипа през първия ден от снимките той отговаря, че така ще прилича повече на баща си във филма – Васил Банов, който също е гологлав.

Снимка: Facebook/„Не затваряй очи“

Нещо подобно, но необичайно за една актриса прави и Ирена Милянкова. За ролята си в един от най-новите български филми „Не затваряй очи“ Ирена също обръсва глава си и отслабва, за да влезе в обувките на физическо болната си героиня. Актрисата обаче твърди, че в крайна сметка това ѝ е помогнало за ролята.

Важно е да подчертаем, че такива промени във външния вид на актьорите често не се изискват от тях, тъй като филмовата индустрия и в частност грима е намерил решение на почти всички подобни ситуации. Човек може да изглежда напълно неузнаваем пред камера само благодарение на добрия грим и костюми. Следователно актьорите, предприемащи драстични промени във външния си вид определено правят нещо необичайно, което често допринася за по-добрия им образ. Списъкът с подобни примери е почти безкраен.

По-дълбокият въпрос, които си струва да си зададем обаче е

дали изкуството става по-стойностно,

ако артистът, който го създава е жертвал нещо, за да го направи? Ако е така това не довежда ли до крайности?

Независимо какво смятате по тези въпроси изглежда, че в крайна сметка жертвите, които артистите правят в името на изкуството често им се отплащат, така че погледната отстрани можем да кажем, че всичко си струва.

Последвайте ни в:

Актуално

Атрактивен ретро влак със специални курсове по повод 1 март
Васко Василев празнува рожден ден с концерт, на който кани 14 000 човека
Към „Времето на Казанова“ ни връща тазгодишният карнавал във Венеция
Крадец нахлул в дома на Никол Кидман и Кийт Ърбан
Петима културни дейци получиха отличия от президента
Даниел Пеев-Дънди: Най-голямата борба е тази в името на щастието (БЛИЦ)

Избрано за вас