Унгарската танцова традиция на чардаша беше вписана в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството. Това предаде унгарската новинарска агенция МТИ, цитирана от БНТ.
Решението беше взето по време на заседание на междуправителствения Комитет за опазване на нематериалното културно наследство в столицата на Парагвай, Асунсион.
Музеят на открито „Сентендре“ е унгарският координатор в споразумението по запазването на нематериалното културно наследство. От там посочват в изявление, че в оценката си комитетът е подчертал ролята на танца за общностите.
В изявлението се казва, че
чардашът е представен в различни версии във всички унгарски общности
и остава важна част от унгарските празници. Той е предаван на бъдещите поколения от професионални танцьори и аматьори, в училища и летни лагери, както и чрез съвременните медии.
Традиционната японска напитка саке също влезе в Списъка на нематериалното културното наследство на ЮНЕСКО, съобщават световните осведомителни агенции.
Сакето е може би нещо много по-японско от световноизвестното суши. То се приготвя във вековни пивоварни високо в планините, пие се в заведенията „изакая“, лее се по време на сватби и се сервира леко охладено за специални тостове.
„Сакето се счита за божествен дар и е от съществено значение за социалните и културните събития в Япония“, заяви Такехиро Кано, японският посланик в ЮНЕСКО.
В Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО влизат обекти, номинирани и одобрени по международната програма за световното наследство. Програмата е на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО.
Програмата има за цел да каталогизира, именува и опазва обекти с изключително културно или природно значение за общото наследство на човечеството.
Към юли 2024 г.
в 168 държави има общо 1223 обекта на световното наследство
(952 културни, 231 природни и 40 смесени културни и природни ценности). С 60 избрани области Италия е страната с най-много обекти, следвана от Китай с 59 и Германия с 54.