Търсене
Close this search box.

Вълна от реакции на хора на изкуството след протестите пред Народния театър

Вълна от реакции на хора на изкуството след протестите пред Народния театър

Сподели

Когато обществото е в криза, а ескалиралите протести пред Народния театър показват точно това, най-адекватни и будни би трябвало да са обществениците, артистите, хората, посветили живота си на висшите идеали и изкуството. В тяхно лице ми се иска да вярвам, че обществото ни може да намери пристан и бряг, в който бурните вълни, които са го завладели, да утихнат.

Преди повече от 100 години, през ноември 1919 г, се случва точно това – в деня на подписването на Ньойския договор, опустошителен за България, огромна тълпа се стича към дома на вече утвърдилия се като патриарх на българската литература Иван Вазов, за да потърси утеха и подкрепа. Това изглежда като най-естествената реакция, макар и спонтанна.

Така че днес е не просто логично, а необходимо

да отправим поглед към стълбовете в обществото,

каквито би трябвало да са артистите. Много от тях не пропуснаха да изразят мнението си относно случилото се пред Народния театър.

Писателят Георги Господинов публикува цитат от бестселъра си „Времеубежище“, с който сякаш е предсказал бъдещето: „Това е новият театър, на открито, с тълпи, които дори не знаят, че участват в представлението. Трагикомедия дел арте. Всъщност част от тях знаят, допълни той, на повикване са. Осигурявам статисти за митинги и революции, така да се каже“.

Георги Ангелов написа поредица от постове, в един от които казва: „Днес хора искаха да разбият театър. Не казвам Национален, защото за тях това няма никакво значение. Отдавна искаха и главите ни – на четящите, рисуващите, танцуващите, свирещите, снимащите, гледащите, мислещите… Те ни мразят, те ни ненавиждат. Какво правим? Продължаваме ли да стоим в ступор? Аз не…“

Актрисата Теодора Духовникова коментира: „Случката вчера пред Народния Театър не е проява на патриотизъм и обич към Родината. Тя показва ужасяваща наивност, безпросветност, лесна склонност към манипулация и чиста хулиганщина“.

Пред БНТ председателят на САБ Христо Мутафчиев заяви, че зад проявите пред театъра вижда политически действия. „Едни хора, които не са успели да влязат във властта, се опитват да управляват народа по един малко по-различен начин и да вадят дивиденти. Те са отломки от соца“, заяви Мутафчиев.

Актьорът каза още: „Един голям мъдрец в българската култура – Стефан Цанев, в „Плач на ангел“ казва така: „Демокрацията е красиво нещо, но е измислено от идеалисти, възвишени хора, герои.

Демокрацията е за умни и интелигентни създания,

които могат сами да се управляват, но в природата те са малко. В природата преобладава простакът, а простакът демокрация не ще“.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Radina Borshosh (@radinaborshosh)


Радина Боршош, която се е намирала в театъра по време на размириците, сподели: „Трябваше да имаме представление на камерна сцена в Народния театър, публиката не успя да влезе в театъра, а ние не можахме да излезем от него. Бяхме под обсада. Събрахме се всички колеги заедно вътре в театъра

и ни беше трудно да повярваме какво ни се налага да преживеем.

Народният театър е културна памет и духовният код на нацията. Там – в салона, е столът на Вазов, Яворов е поставял пиесите си, стотици творци са посветили живота си на тази сцена. Затова е абсолютно недопустимо да се случва това към този театър и актьорите в него“.

Актьорът Захари Бахаров изказа позицията си в предаването „Култура БГ“: „Отказвам да обсъждам репертоара на Народния театър с това безпросветно леке, което нападна Владо Пенев. С една от стоте си роли той е направил повече за България и българската култура, отколкото тези говеда ще направят когато и да било… Затова не им се обясняваш, не ги легитимираш, не спориш, не им се извиняваш, не ги каниш на театър“.

След като разказа за ужаса, който са преживели, неуспявайки да влязат в Народния театър, Теодор Ушев отправи и апел към артистите:

Актрисата Ана Пападопулу също коментира случилото се: „Държава няма. Народ също. Ако това е позволено да се случва. Ако това е начинът. Срамувам се, жал ми е за нас, но много повече ме е яд“.

Водещият и комик Николаос Цитиридис използва типичната си самоирония, завършвайки коментара си с: „Иначе Малкович има един филм, още е млад там, казва се „Елени“. За един мъж е, който търси истината за убийството на майка си от гръцките комунисти. Там той представя гърците на средна възраст като оплешивяващи. Не му се сърдя. Гледайте го от вкъщи за всеки случай“.

Актрисата Лили Гелева сподели в Instagram story: „Биеш хора, понеже си обиден от представление, което не си гледал? Биеш хора, понеже искат да отидат на представление, което ти не искаш да гледаш? Биеш хора, понеже обичаш България? Нямам идея какво е това, но патриотизъм не е със сигурност“.

Много театрални институции от цялата страна също се обединиха в подкрепа на колегите си от Народния театър. С позиции излязоха Малък Градски Театър „Зад канала“ и Драматичен театър – Габрово.

В социалните мрежи хора споделят и изказване на големия актьор Тодор Колев, което болезнено може да се отнесе и за днешната действителност. Това само показва как историята се повтаря.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас