Великденските богослужения са изпълнени с особена тържественост. Покрай светлия празник и цялата Страстна седмица има множество неща, които се правят. както и такива, които са забранени. А замисляли ли сте се за значението на някои от тях? Защо, например, обикаляме църквата три пъти в полунощ?
А знаете ли, че всъщност църквата се обикаля и в петък?
Това е една традиция, изпълнена със символика. Действие, което стотици хора ежегодно извършват, но невинаги разбират защо.
Малко хора знаят, че храмът се обикаля и в нощта на петък срещу събота, а шествието символизира траурна процесия. „Ние съпреживяваме погребението на Христос, полагането му в гроба, всички тези Евангелски събития - все едно сме свидетели“, разказва пред БНТ отец Сава Кукудев. „Шествието е въвличане на целия народ в богослужението“, добавя той.
Снимка: Етюд-и-те на София
Обикалянето на храма веднъж в петък е част от службата, наречена Опело Господне. То включва обикаляне на църквата след плащеницата, която е носена от свещениците. После свещениците застават на входа на църквата с вдигната плащеница, така че хората минават под нея вътре в храма.
На следващата вечер – събота срещу неделя, множеството отново е около храма. Още в най-древните апостолски времена била възприета традицията християните да остават будни в свещена нощ на Христовото Възкресение.
Най-важната литургия през цялата година е великденската,
която започва в събота вечер. Тя е най-богата на символи и най-дълга, посветена на най-важното събитие за християните – Възкресението на Христос.
Снимка: Етюд-и-те на София
А защо се обикаля храмът точно три пъти? Едва ли има еднозначен отговор на този въпрос. Числото три е свещено и има множество значения. Църквата се обикаля три пъти като символ на Светата Троица, както и на третия ден, в който Христос възкръсва. Кръстното шествие във великденската нощ може да символизира и вървежа на Църквата към възкръсналия Исус.