Космосът е необятен и е дом на добре познатата ни Земя, планетите около нея, но също така и на много интересни явления. Има някои факти, за които само сте чували в научно-фантастичните филми, но знаехте ли, че те не са далеч от истината? Какво общо имат малините и ромът с Космоса? Какво представляват черните дупки и могат ли да ни погълнат? Отговорите на тези и на още много интересни въпроси, които дори не сте се осмелявали да зададете, ще намерите в тази статия.
1. Пълните слънчеви затъмнения са случайно явление
Снимка: Mitchell Ore
Пълното слънчево затъмнение е едно от най-впечатляващите явления в природата, на които можем да станем свидетели. То настъпва, когато Луната премине между Слънцето и Земята. По този начин закрива целия соларен диск. Може би сте забелязвали на снимки как Луната закрива перфектно Слънцето - без дори леко наклонение встрани. Това се дължи на космическо съвпадение, при което Слънцето е 400 пъти по-голямо от Луната, но пък е и 400 пъти по-далече от нея. Като резултат ние виждаме и двете в еднакъв размер в небето.
2. Черните дупки излъчват светлина
Снимка: NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted
Осмелете се да излезете от зоната си на комфорт и да се отправите към космическия хоризонт, тогава няма как да не усетите силната гравитация на черната дупка. Те са явление, което е толкова плътно, че дори светлината не може да избяга от тяхното привличане. Въпреки това - черните дупки могат да светят ярко, а техните по-големи представители осветяват цели галактики и са добре познати като активни галактически ядра. Това явление се получава, когато космически материал попадне в черна дупка и тя формира диск, който се върти около нея. Материалът започва да се нагорещява и да свети, като дори може да произведе струя, която се изстрелва в Космоса.
3. Луната се отдалечава от Земята
Снимка: WorldAtlas
Луната се отдалечава от Земята, което кара планетата ни да придобива леко формата на яйце. Това оказва голямо влияние на водата, предизвиква приливите и отливите и кара океаните да се събират на единия край на планетата, от което се формира приливна издутина. Тя следва Луната, докато тя обикаля около нас. След като Земята се върти по-бързо - 24 часа, в сравнение с 27.3 дни – тази издутина се измества леко напред, спрямо позицията на Луната в орбитата. Опитва се да я издърпа обратно, което води до това въртенето на Земята да се забавя постепенно с времето. След като и двете небесни тела си взаимодействат чрез гравитация, това явление кара Земята да губи енергия, докато Луната получава повече. Заради този прилив на сила Луната леко се отдалечава от нас с около 3.8 см на година.
4. Човек може да оцелее няколко минути в Космоса без скафандър
Снимка: freepick
Впечатлението ни от много филми е, че в момента, в който попаднем в Космоса с необезопасено облекло, то ние веднага ще експлодираме, но реалността е по-малко драматична. Въпреки че няма да е напълно приятно, е възможно да оцелеем за няколко минути. След 10 секунди ще загубим съзнание, ниското налягане на вакуума ще накара кръвта ни да кипи, заедно с други телесни течности. Това само по себе си няма да бъде фатално. В тялото ни ще се оформят газови балончета, които ще ни накарат да се подуем, а ниската влажност в Космоса ще ни охлади напълно. Очите ни могат да замръзнат. След една-две минути липсата на въздух ще бъде пагубна. Ще се получи декомпресия, която ще навреди на синусите, тъпанчетата и на дробовете ни.
5. Млечният път мирише на малини, ром и алкохол
Снимка: Nova
През 2009г. астронавти проучвали огромен облак от газ и прах точно в центъра на Млечния път и достигнали до изненадващо откритие. Облакът бил пълен с химикал, познат като етилформиат, който има няколко интригуващи предназначения. Той е отговорен за вкуса на малините и има аромата на ром. Друг облак пък е пълен с етанол, от който се правят алкохолните напитки. Ако източникът на този химикал се бутилира, от там ще излезе напитка с едва 1% алкохол. Имайки предвид, че този облак съдържа и други вещества като въглероден оксид и циановодород - потенциалната напитка изобщо не би била приятна за пиене.