С наближаването на новолунието на 24 юли започва най-удобният период през това лято, в който любителите астрономи ще могат да наблюдават висока метеорна активност, каза Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО - БАН и в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Предпочитани за наблюдения са
часовете във втората половина на нощите,
когато радиантите на активните сега няколко метеорни потока се издигат по-високо в небето, което ни позволява да видим повече на брой метеори, съветва Маркишки.
По думите му условията за наблюдение ще се подобряват към края на юли и началото на август, когато Луната ще бъде във фази около първа четвърт и ще залязва около полунощ.
„След нейния залез небето ще бъде тъмно и ще имаме най-добра възможност за визуални и фотографски наблюдения на метеорните потоци Южни делта-Аквариди, Алфа-Каприкорниди и популярните Персеиди“, посочи той, цитиран от БТА. „Максимумите на първите два потока настъпват по едно и също време и тази година ще бъдат на 31 юли преди обяд. Поради това най-близкото до тях подходящо време за наблюдения ще бъде втората половина на нощта на 30 срещу 31 юли. През същата нощ Луната ще залезе в 23:21 ч. за района на София, а наблюдения ще могат да се провеждат до около 05 ч. През няколкото нощи преди и след тази дата условията за наблюдения няма да се различават съществено“, каза физикът.
Метеорният поток Персеиди е активен от около 17 юли до 24 август всяка година.
Неговият максимум за 2025 г. ще бъде в нощта на 12 срещу 13 август, но за съжаление – при Луна с 85% осветен диск. Тя ще създава светъл фон на нощното небе и с това ще затруднява много наблюденията, каза специалистът. Затова той препоръчва като алтернативен вариант за наблюдение нощите в края на юли и началото на август.