Според проучване на Алианса за борба с тютюнопушенето (ACT), 80% от филмите, номинирани тази година за „Оскар“ за най-добър филм, както и над половината сериали, насочени към младежи, съдържат сцени с тютюнопушене.„Тютюнът никога не е бил толкова широко представен на екрана, въпреки че във Франция потреблението на тютюн никога не е било толкова ниско“, отбелязват от организацията.
Ако приравним времето на сцените с тютюнопушене във филмите към стандартен рекламен клип (30 секунди), ще открием, че средно във всеки филм има съдържание, равностойно на около шест тютюневи реклами. Например, във „Анора“, носител на „Златна палма“ през 2024 г., пушенето на екран продължава 14 минути – еквивалент на 28 рекламни спота. А в „Туптящи сърца“, адаптация по романа „Джаки обича Джонсър“, еквивалентът е 22.
Присъствието на цигари на екрана не се ограничава само до киното.53% от сериалите, предпочитани от младата аудитория, включват сцени с тютюнопушене.За последното десетилетие броят им е нараснал четирикратно.
Само във втори сезон на „Stranger Things“ са отчетени 260 сцени с тютюнопушене.
Снимка: Daniel Ramos
Тенденцията се забелязва и в музикалната индустрия – освен внушенията в текстовете и жестовете, героите в клиповете често пушат демонстративно. Един от най-ярките примери от последните месеци е видеоклипът „Die with a Smile“ на Бруно Марс и Лейди Гага, който има над милиард гледания.
Тютюнопушенето във филмите удвоява риска подрастващите да започнат да пушат – както обикновени, така и електронни цигари. Това признават 48% от анкетираните на възраст между 15 и 25 години на територията на Франция. 72% от бившите пушачи споделят, че сцените с тютюнопушене събуждат у тях желанието да посегнат към цигара. „Стилната визия на Томас Шелби в „Peaky Blinders“ – чаша уиски и цигара – те кара да искаш да пушиш“, казва 24-годишен бивш пушач пред екипа на ACT.