Селище на 3400 години и вероятно свързано с фараона Тутанкамон, бе открито по делтата на Нил в Египет, съобщава „Евронюз”. Откритието, направено на 30-ина километра от днешна Александрия, е на екип френски археолози, които предполагат, че селището е издигнато от бащата на Тутанкамон – фараона Ехнатон.
Разкопките са започнали през 2013 г., но доскорошната теория на специалистите бе, че мястото е било населено за кратко по време на елинския период около 332 г. пр. Хр. Според ново проучване, детайлно описано в списание „Antiquity“, останките могат да се отнесат към Осемнадесета династия на Древен Египет (ок. 1550 – 1292 пр. Хр.).
Сред най-забележителните находки, открити по време на разкопките, са
фрагменти от амфора, белязани с името Меритатон.
Смята се, че това е най-голямата дъщеря на фараона Ехнатон и Нефертити, което я прави полусестра на Тутанкамон. Маркировки по съдовете показват, че в селището може би се е произвеждало вино, посветено на нея. Освен това - отбелязването води до теорията, че в древен Египет са съществували кралски марки и одобрения на продукти.
„Наличието на този печат вероятно показва производството на вино, принадлежащо на кралско имение – коментира Силван Денин, водещ автор на изследването, от Университета в Лион. – Лозята в покрайнините на Египет вероятно са били защитени от военните и са формирали част от пионерски фронт за окупиране на този регион към пустинята“.
На други находки, открити в селището, е отбелязано името на фараона Сети II, управлявал от 1203 до 1197 г. пр. Хр. Архитектурни останки се свързват с храм в чест на Рамзес II, пише „Площад Славейков”. Какъв е мащабът на населеното място все още не е ясно, но то вероятно е било голямо и от значение, както подсказват добре устроените улици с наклон, в който се оттича водата.
Това е второто голямо откритие от историята на Древен Египет за тази година. През март археолози откриха къде е бил погребан фараонът Тутмос II, първата фараонска гробница, открита от 1922 г. насам.