„За четвърти път отваряме втори балкон на зала 1 на НДК, но за първи път сме изцяло разпродадени“, казва директорът на фестивала „Синелибри“ Жаклин Вагенщайн относно тържествената церемония по награждаване на победителите в конкурсите за пълнометражен и документален филм. Тя ще се проведе тази вечер, 25 октомври, и ще бъде последвана от премиерно излъчване на камерната драма „Съседната стая“. Тя е най-новият филм на Педро Алмодовар.
На специална пресконференция бяха официално представени членовете на международното жури, които оценяват пълнометражните филми от фестивалната програма. „Журито заседаваше до преди малко и взе много интересни решения, които ще бъдат обявени тази вечер“, каза още Вагенщайн.
Част от панела, освен журито и директора на „Синелибри“, беше и Станислава Айви, част от екипа на фестивала, а дискусията откри доц. Георги Лозанов. По повод десетото издание на „Синелибри“ той каза:
„Фестивалът едновременно буди широк интерес, но и не напуска сферите на високата култура“.
Лозанов използва случая и сподели няколко думи за връзката и диалога между киното и литературата. „Литературата дава на киното дълбочина и обира неговите конвенционални амбиции, а киното разширява повърхността на книгата. Така че този фестивал има много сериозна културна роля в съвременния комуникативен контекст“, сподели той.
Преди да дадат думата на международното жури Жаклин Вагенщайн, лицето и душата на фестивала по думите на Лозанов, сподели повече за юбилейното издание и тържествената церемония. Тя каза, че прожекцията в София на първия англоезичен филм на режисьора Педро Алмодовар „Съседната стая“ е
една от първите в света след тази на фестивала във Венеция.
„Тази година за първи път ще представим единственият в света професионален форум BOB (Based On Books), който цели да даде повече възможности за колаборации в кино-литературните среди и създаването на ко-продукции с България“.
Директорът на „Синелибри“ изтъкна още, че тази година в рамките на фестивала са представени
70 филма в над 500 прожекции в седем града в цяла България.
„Едно от най-хубавите неща на фестивала е, че можем да общуваме с невероятни творци от целия свят“, каза Станислава Айви, представяйки международното жури. То се състоеше от Ан Кюсак – „актриса, певица, невероятно приятна и забавна жена, която е работила по всякакъв вид заглавия и на малкия, и на големия екран, създавайки изключителни персонажи“, представи я тя.
Кюсак сподели пред българските журналисти: „Всички филми бяха впечатляващи – като продукции и от артистична страна. Беше удоволствие. За журито беше много трудно да вземем решение“.
Това потвърдиха и колегите ѝ. Италианско-аржентинският актьор Игнасио Серикио също благодари за топлото посрещане и сподели колко харесва българската храна.
Последният член на журито, присъстващ на пресконференцията, беше известна новозеландско-белгийска писателка Кристин Льоненс. Нейната последна книга „По дирите на Амбър“ излезе и на българския пазар. Друг неин роман „Caging Skies“ е филмиран и се появява на екран под името „Джоджо Заека“.
Филмът печели десетки отличия, в това число награди „Оскар“ и БАФТА.
„Това е моето второ посещение в България. Преди години бях тук като турист и много харесах тази прекрасна държава. За мен е привилегия да бъда част от журито на този прекрасен фестивал, който наистина означава много за мен“, каза писателката Кристин Льоненс. „Това са двете мои най-любими изкуства, защото аз съм писател, но също така чрез екрана нашите истории достигат до повече хора“, посочи тя.
Писателката сподели още колко труден е процесът по създаването на качествена екранизация на книга. Каза и че филмите, които са гледали като част от конкурса, са успели да го направят по невероятен начин. „Искам да благодаря, че съм част от това. Много е вълнуващо, защото ме вдъхновява за бъдещите ми проекти като артист“, каза още Льоненс.
Всеки от журито разказа и за последните си и настоящи лични проекти. Едно е сигурно – членовете на журито са творци на световно ниво, изключително забавни и лъчезарни личности. Всички те споделиха, че са много впечатлени от България и топлото ни посрещане.
На пресконференцията липсваха двама членове на журито – писателят Даниел Келман, който трябваше да пристигне в София, е останал в дома си в Ню Йорк, защото е болен от коронавирус. „Кара го доста тежко, което не му позволява да излезе от вкъщи“, обясни Жаклин Вагенщайн.
Келман обаче остава част от журито,
вече е дал своите оценки и е участвал в процеса на гласуване. Първата възможна дата, в която може да дойде в София, е 7 февруари, и тогава ще представи новата си книга „Светлина и сянка“ у нас, уточни тя.
Последният член на журито и негов президент е Мария Бакалова. Тя е „нашата гордост, може би най-успешната съвременна българска актриса извън България, която е един прекрасен, мил, интелигентен, сладък човек“, представи я Вагенщайн. Отсъствието на Мария Бакалова се дължи на рестрикции от международна агенция, заради които в момента не може да дава интервюта.
От организаторите на „Синелибри“ разказаха повече и за единствения по рода си в света форум BOB (Based On Books), който започва утре, 26 октомври.
„В момента близо 40 световни имена кацат на летище София
с 25 различни полета и ще се съберат в рамките на фестивала. А за нас е чест да бъдем домакини на този форум“, каза Вагенщайн.
Станислава Айви разказа повече за темите на форума BOB и гостите, които ще участват, а Жаклин Вагенщайн завърши с: „Подчертавам, че такъв форум не съществува в световен мащаб. Той е за обмен, анализ, идеи, нетуъркинг и за създаване на проекти“.