Десетото издание на „Синелибри“ прегръща инициативата „ITALIAN SCREENS: Ново италианско кино без граници“. Тя е проект на Министерството на културата на Италия и Чинечита (Cinecittà), който има ежегодни издания в много страни по света. През 2024 г. е пилотното му издание в България. Той включва организация на премиери на наскоро произведени италиански филми, които са спечелили награди в страната или в чужбина. Инициативата е свързана с гостуване на актьори, режисьори, сценаристи и други професионалисти. Всички те са участвали в създаването на продукциите. По случай първото българско издание на ITALIAN SCREENS
в София пристига Даниеле Лукети, многократно отличаван италиански кинорежисьор,
сценарист и актьор. Известен е с филми като „Брат ми е единствено дете“ (2006), за който Елио Джермано печели „Давид на Донатело“, „Нашият живот“ (2010) и „Връзки“ (2020), част от селекцията на „Синелибри“.
Всепризнат майстор на диалога и напластяването на детайли, които постепенно разкриват характера на персонажите и мотивите на техните действия,
Лукети ще представи най-новия си филм, озаглавен „Доверие“.
Това ще се случи на 18 октомври в кино „Люмиер“. Изкусно композираната психологическа драма е адаптация на едноименния роман на Доменико Старноне. Удостоена с две награди „Златен глобус“ на Асоциацията на чуждестранните журналисти в Италия: за най-добър сценарий и най-добър актьор (Елио Джермано).
В рамките на проекта ще бъдат показани още няколко нови екранизации. Сред тях е биографичната драма „Вечният визионер“ .
Тя разказва за Луиджи Пирандело – великолепен новелист, драматург и поет, лауреат на Нобелова награда за литература (1934). Той е новатор в театъра, художник на „разкъсаните нишки“ и отчуждението, портретист на кризата в съзнанието на модерния човек. Верен на своята максима „Аз не живея моя живот, аз го пиша“,
Пирандело оставя след себе си огромно книжовно наследство, но и полярни мнения
за идеологическите си възгледи и за личния си живот. С номинации за „Златен лъв“ от кинофестивала във Венеция у нас пристигат криминалната драма „Сицилиански писма“ с Тони Сервило в главната роля и „Дива Футура“ – любопитен филм за раждането на италианската порноиндустрия през 80-те и 90-те години на миналия век. Второто заглавие разглежда и начина, по който фотографът Рикардо Скики и неговата продуцентска агенция „революционизират“ културната политика.
В сценарния екип на драматичната история „Предопределение“ се откроява името на знаменития италиански режисьор Марко Белокио. Адаптация по романа „A Life Apart“ на Мариапия Веладиано, този невероятно въздействащ филм за конформизма, лицемерието, предразсъдъците и семейните тайни спира дъха. Режисьор и съсценарист е Марко Тулио Джордана.
С бляскав актьорски състав се отличава
екзистенциалната драма „Десет минути“, в чиято главна героиня много жени в зряла възраст ще се разпознаят.
А филмът „Ромео е Жулиета“ на Джовани Веронези е свежа и забавна „комедия от грешки“. Тя обещава да очарова почитателите на Серджо Кастелито, дегизиран като своенравен театрален режисьор.
„Синелибри“ 2024 оказва чест както на гениите на поетическото и кинематографичното изкуство, така и на поетите в белетристиката. Такъв несъмнено е Ромен Гари, най-големият литературен мистификатор. Между 21 и 24 октомври в София ще се състоят
поредица от дискусии и прожекции на филми „Спомен за Гари“ като част от честванията на 145-ата годишнина
от установяването на дипломатически отношения между Франция и България. На 21 октомври от 18:00 ч. ще се проведе дискусия за творчеството и личността на Ромен Гари със специален гост Жоржия дьо Шамбере. Тя е френско-британска писателка, журналистка, преводачка и издателка. В същата вечер от 20:00 ч., ще бъде излъчен драматичният романс „Сияние на жена“ на Коста-Гаврас с обаятелния тандем Роми Шнайдер и Ив Монтан.
На 22 октомври ще се състои дискусия на тема „Ромен Гари – ЖОНГЛЬОРЪТ. Мистерията на идентичността“ със специален гост Агата Тушинска. Тя е уважавана полска писателка и журналистка, изследвала задълбочено различните лица на Гари.
От 20:00 ч., ще бъде излъчена игралната драма на реж. Филип Льофевр „Чародеят“. За 24 октомври е предвидена дискусия на тема „Ромен Гари в София (1946-1948): тоталитарният опит“ със специален гост Кервин Спир, писател биограф. Както подсказва заглавието, участниците ще разискват дълбокия отпечатък на българската действителност след Втората световна война върху политическите възгледи на Гари. След дискусията ще бъде излъчен документалният филм „Книжарят“ на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров. Всяко от трите събития е със свободен достъп, но се изисква предварителна регистрация на сайта на Френския институт.