Третият Фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“, организиран от TimeHeroes, кани деца и младежи „На приказка за доброто“.
Единадесет неправителствени организации, подкрепящи различни каузи,
и четири вдъхновяващи личности с разнообразен опит и истории от света на доброволчеството. Трима музикални герои и десетки почитатели на идеята, че всички имаме силата да променяме света около себе си, дарявайки време. Всички те ще се съберат в One More Park Bar в Борисовата градина в София на 16 септември от 16:00 ч.
С фестивала ще бъде даден старт на новия сезон на ученическото доброволческо състезание „Купата на героите“. Вече пет години то насърчава ученици между 7 и 19 години да се събират в доброволчески клубове и да организират и осъществяват инициативи
в подкрепа на различни социални групи и каузи в градовете и селата, в които живеят.
През миналата учебна година (2023/2024) в „Купата на героите“ са взели участие 874 ученици с 27 доброволчески клуба от 14 населени места. Те са осъществили 350 мисии в подкрепа на каузи. С всяка следваща година броят на децата, които организират доброволчески клубове нараства. С това и каузите, в които младежите участват, се увеличават значително. За четирите години от съществуването си състезанието по правене на добро е успяло да ангажира над 3700 деца и младежи.
Какво ще включва третото издание на „Свободен час“?
Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената в One More Park Bar четирима герои, които
ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи:
основателят на Сдружение „Операция: Плюшено Мече“ Михаела Качарова и Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие. Както и Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която вече трупа доброволчески опит в България и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната онлайн като Thrift Sheep.
В рамките на Фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят директно с екипите на 11 неправителствени организации с различен социален фокус. Организации, които се борят за по-зелен и по-мирен свят, които се грижат за бездомни животни, които опазват биоразнообразието в страната.
На събитието ще има представители на Национална асоциация на доброволците в Република България, на фондация А21, които се борят с „модерното робство“ – трафика на хора. Както и Съветът на жените бежанки в България, Сдружение „Отворени обятия“, Сдружение „Операция: Плюшено Мече“, което вече 16 години управлява
най-голямата коледна кампания за подаръци
за деца и възрастни хора в неравностойно положение в страната.
Посетителите на фестивала ще могат да разгледат и фотографската изложба „И аз съм тук“. Тя представя историите на девет жени бежанки, които живеят в България. Кадрите са дело на фотографа и създател на „Етюдите на София“ Иван Шишиев, а изложбата е по идея на Съвета на жените бежанки в България.
Фестивалът е изцяло със свободен достъп. За музикалното оформление ще се погрижи DJ сет на ГЕНА (So Called Crew) и концерта на Yana и Leena.