Гийом Кане оглавява журито на „Синелибри“

Снимка: Радослава Боор

Гийом Кане оглавява журито на „Синелибри“

Снимка: Радослава Боор
Сподели

Гийом Кане оглавява престижното жури в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“. Той ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година ще видим Мария Бакалова.

Снимка: Cinelibri

Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с

множество награждавани филми през годините.

Значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието му в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в „Детски игри“ редом с Марион Котияр, с която стават двойка в живота. През 2006 г. режисира брилянтния психологически съспенсНе казвай на никого„. Адаптацията по едноименния роман на Харлан Коубън

 печели 4 награди „Сезар“, включително за най-добра режисура.

Следващите успешни режисьорски проекти са комедийната драма „Малки невинни лъжи“ (2010), „Кръвни връзки“ (2013) и „Винаги ще бъдем заедно“ (2019).

Снимка: Cinelibri

Мария Бакалова също ще се включи в журито на „Синелибри“. Тя е първата българска киноактриса, номинирана за „Оскар“, БАФТА и „Златен глобус“. В „Стажантът“ с режисьор Али Абаси тя се превъплъти умело в образа на Ивана Тръмп и беше приветствана от световната критика. Бакалова има значими роли и в българското кино – „Жените наистина плачат“, „Като за последно“, „Трансгресия“. Предстои да я видим в новия филм на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, озаглавен „Триумф“. Той е и българското предложение за „Оскар“ тази година.

Снимка: Cinelibri

Романист, драматург, поет, публицист и актьор, Даниел Келман е сред

най-отчетливите гласове на съвременната европейска литература.

Роден в Мюнхен през 1975 г., той постига световен успех с романа „Аз и Камински“ (2003). Следват заглавия като „Измерването на света“, „Тил“, „Слава“, преведени на над 40 езика. Повечето от книгите му са екранизирани и удостоени с престижни награди. Новата му книга носи заглавие „Светлина и сянка“ и е посветена на Георг Вилхелм Пабст, един от най-великите режисьори на своето време. Авторът ще я представи лично пред българската публика на 24 октомври от 19:00 ч. в Гьоте институт.

Снимка: Cinelibri

Кристин Льоненс е автор на 4 романа, преведени на 24 езика. През 2017 г. творбата ѝ „Caging Skies“ е адаптиран за театралната сцена. Две години по-късно кинорежисьорът Тайка Уайтити го пренася на големия екран. „Джоджо Заека“ печели награди „Оскар“ и БАФТА в категория „Най-добър адаптиран сценарий“. Последният ѝ роман – По дирите на Амбър“, е любовна история, която се развива на фона на антиядреното движение през 80-те. Тя ще представи лично книгата пред българската публика на 23 октомври от 19:00 ч. на сцена „Централни хали“.

Снимка: Cinelibri

Ан Кюсак е популярна американска актриса и певица. Известна е с киноролите си в „Мултиплициране“ (1996), „Тяхната собствена лига“ (1992), „Стигмата“ (1999). Участва и в множество телевизионни сериали, включително „Анатомията на Грей“, „Кости“, „Али Макбийл“, „Рипли“, „Частна практика“, „Престъпни намерения“ и др.

Кристин Льоненс, Ан Кюсак и Даниел Келман ще са лектори и в първото издание на международния форум на литературните адаптации BOB (Based-On-Books).  Той ще се състои на 26 и 27 октомври в София.

Журито на „Синелибри“ 2024 ще обяви тазгодишните лауреати на наградата за най-добра екранизация. След това ще бъде излъчен филмът на Педро Алмодовар – „Партенопа“.

Билети за събитието в Зала 1 можете да откриете ТУК

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас