Едва ли има човек, който да не е чувал за фестивала „Сурва” в Перник. През тази година той ще се проведе в периода 24-26 януари. Традицията е забележителна сама по себе си, но не по-малко интересна е историята на самия
фестивал, който се провежда още от 1966 г.
Той стартира по мотото „Зимен карнавал” и с едва 800 участници – групи само от Пернишкия регион. През 1985 г. придобива статут на международно събитие, а днес – 59 години след началото, градът се готви да посрещне 12 000 души, сред които и 20 чуждестранни групи от Италия, Испания, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Португалия и Румъния.
Откъде произлизат кукерските игри?
Произходът на кукерските игри често е свързван с култа към бог Дионис. За пръв път този възглед е предложен през 1873 година от гръцкия богослов Анастасиос Хурмузиадис. Около век по-късно теорията е доразвита от английския археолог Ричард Докинс. Той намира редица аналогии между сюжетите и фигури, представяни в древните празници на Дионис и съвременните кукерски игри. Българският етнограф Михаил Арнаудов пък свързва произхода на кукерите с древногръцкия празник Антестерии.
Според гръцкия археолог Константинос Ромеос карнавалните маскаради предшестват дори и празниците на бога на виното. Твърдението му относно древния им произход загатва за разпространяването на традицията още в праисторическа Европа. В различните части на света, разбира се, кукерите имат различни наименования. Наричат ги бушояраш в Южна Унгария, курентоване в Словения и чегета в Швейцария. Макар много специалисти да поддържат тезата за това колко древни са, то други напълно я отхвърлят, свързвайки игрите единствено със стремежа към плодородие.
Маскарадна обредност у нас
Българските игри с маски са обвързани основно с празниците в периода от Коледа до Великден. В различните райони на България маскирани мъже играят около Нова година –
през Мръсните дни /от Коледа до Йордановден/, през Сирната неделя
и през Тодоровата неделя /последната седмица преди и първата от Великденските пости/.
Играещите около новогодишните празници в Западна България са най-популярни като сурвакари. Участниците в предпролетните игри с маски в други региони на България пък са по-познати като кукери.
Зимните и предпролетните ергенски игри с маски се свързват със
смяната на старата и новата година, с наближаващото събуждане на природата.
Те носят пожелания за богата реколта, здраве и плодородие по хора и животни, поясняват организаторите на събитието. Символиката им е насочена към прогонване на злите сили.
Програма на „Сурва” 2025
Според официалния сайт на фестивала състезателни дефилета ще има както на 25 (събота), така и на 26 януари (неделя) в диапазона между 9 и 19 часа. Гостите на града ще могат да разгледат мечкарницата – работилница за маски и изложение базар на маскараден реквизит в първите два дни от проявите. За поддържането на доброто настроение на всички присъстващи е организирана и богата концертна програма. Пълен списък с предвидените дейности можете да откриете ТУК.