Нашата планета е дом на спиращи дъха места, на скрити романтични градчета, величествени океани и екзотични дестинации. Тя ни е дала всичко това и е наш дълг да го опазим възможно най-дълго, за да могат и бъдещите поколения да му се насладят. За жалост, дестинациите, които ще видите в този списък, са в сериозна опасност. Надяваме се с този материал да ви вдъхновим да пътувате, докато все още имате възможността да ги видите на живо.
1. Венеция, Италия
Снимка: Britannica
Не е толкова голяма тайна, че романтичният град Венеция потъва все повече и повече с всяка изминала година. Причината за това е бързото покачване на нивото на световния океан, което ако преди години е било незначително, то в наши дни това се случва пет пъти по-бързо. Учените се опитват да спрат този неизбежен процес. Ако скоро не намерят решение, ще трябва да се сбогуваме с гондолите, впечатляващите водни канали и романтичните вечери на лодка във водата, казват от Holidify
2. Мъртво море
Снимка Nickolay Vinokuro/Shutterstock
Мъртво море граничи с Йордания и Израел, и една трета от него вече е изчезнала през последните 40 години. Това се дължи предимно на селското стопанство. Страните в близост до морето използват вода от река Йордан, за да отклоняват канали за различни цели и да произвеждат торове. Понеже въпросният водоем е единственото място, от което Мъртво море получава вода, то може да изчезне напълно в следващите 50 години.
3. Големият бариерен риф, Австралия
Снимка: BBC
Най-големият бариерен риф в света се намира в Австралия и е дом на 600 вида твърди и меки корали и на над 1500 разновидности риби. Той е и единственото образувание, което може да се забележи с просто око от Космоса поради огромната си площ от 350 хиляди кв. километра. За жалост, измененията на климата и човешкото бездействие са на път да го погубят. Само в последните 30 години са загинали почти половината от коралите в рифа, пишат още от Holidify. Това е и причината в последно време да бъде толкова популярен като дестинация, туристи от цял свят искат да видят красотата на Големия бариерен риф преди той да изчезне завинаги.
4. Мачу Пикчу, Перу
Снимка: Audley Travel
Руините от империята на инките привличат милиони туристи всяка година, които надхвърлят лимита от 2500 посетители на ден. Той е обявен от Перу и ЮНЕСКО, които се опитват да ограничат наплива към Мачу Пикчу и да пренасочат туристите към други обекти на инките в района. Властите смятат, че трябва да бъдат въведени по-строги регулации, защото ако скоро не намалее този поток от хора, древното селище е застрашено от свлачища.
5.Килиманджаро, Танзания
Снимка: Britannica
Килиманджаро е известен не само с най-високия си връх Ухуре ( 5892м. ), но и със своята ледникова шапка, която от един век насам намалява все повече. Заради това е възможно до няколко години напълно да изчезне. Само между 1912 г. и 2007 г. леденият шелф се е свил с почти 85%. Причините за това са както липсата на снеговалежи, така и обезлесяването в района на Танзания. Въпреки че активно се взимат мерките за опазването на Килиманджаро, планинският масив се стеснява неизбежно.
6. Великата китайска стена
Снимка: Britannica
Великата китайска стена е оцеляла близо 2000 години и се е превърнала в емблема на страната. Всяка година хиляди хора се стичат към нея, за да се насладят на внушителността на това човешко изделие. За жалост, тя е застрашена от рухване в близките 20 години поради нарасналото земеделие в региона, което вече е повредило близо 2/3 от нея. Друга причина е ерозията, за чието предотвратяване никой не се грижи.
7. Антарктида
Снимка: Swoop Antarctica
Години наред учените предупреждават за топенето на антарктическите ледници, което наскоро достигна рекордни нива. Няколко от теориите са, че това се случва заради повишаващата се температура на въздуха, а други отдават тази промяна на затоплянето на арктическите води. Каквато и да е причината, Антарктида привлича интереса на милиони туристи от цял свят, които искат поне един път в живота си да видят полярните пейзажи и дома на пингвините, които обитават този континент.
8. Тадж Махал, Индия
Снимка: iStock
Построеният през 17-ти век Тадж Махал е символ на вечната любов и една от най-култовите сгради в света, пише Holidify. Посещаван е от 3 милиона туристи годишно и е защитен от ЮНЕСКО, които настояват сградата да бъде затворена веднъж завинаги. Причина са силното замърсяване и ерозията, които стават все по-опасни с времето.
9. Океания
Снимка: BBC
Покачването на нивото на световния океан е проблем, който засяга всички ни и застрашава хиляди острови - от Малдивите, чак до Западна Индия. Глобалното затопляне ще се окаже най-разрушаващо за жителите на Маршаловите острови, Кирибати, Микронезия и островите Кук. Над тях е надвиснала опасността домът им да бъде потопен завинаги под вода.
10. Остров Маджули, Индия
Снимка: La Razon
Някога смятан за най-голям речен остров в Индия, в наши дни Маджули се простира на едва 400 кв.км. Преди необратимите наводнения и безпощадната ерозия островът е бил с внушителните размери от 1200 кв. км. Един съвет, който бихме дали на туристите с авантюристичен дух, е да не допускат Маджули да изчезне преди да се запознаят с асамската култура и спиращата дъха красота на мястото.