Най-големият археологически музей в света, който се строи в Гиза повече от 20 години, ще отвори изцяло на 3 юли, съобщава „Арт нюзпейпър“. От музея подчертават, че фокусът им е не само върху древните артефакти, но и върху съвременното изкуство. Генералният директор на музея Ахмед Гонейм обяви това по време на интервю в популярно египетско токшоу. Всъщност 60% от най-големия археологически музей в света вече са достъпни за посетители.
Огромният музей е разположен на площ от 500 хиляди квадратни метра и осигурява пространство за изложените древни колоси, засилвайки тяхното величие. Посетителите се изкачват по широк склон, преминават под „плаващия обелиск“ и се озовават пред вход във формата на пирамида, ограден от йероглифи. Вътре в обширния атриум се намира
монументална 3200-годишна статуя на Рамзес II,
стояща на остров посред плитък триъгълен басейн. Величествено стълбище, украсено със статуи на фараони, води до наблюдателна площадка със спираща дъха гледка към пирамидите в Гиза, пише „Площад Славейков“. Интериорът на музея е пропит с ехо от древен египетски дизайн, от ъгловите прозорци до скосените тавани. Междувременно - архитектурната геометрия, която се простира в озеленените градини, подчертава диалога на сградата с пирамидите (този между миналото и настоящето).
При частичното си откриване през януари тази година музеят все още
не беше изложил най-голямото си съкровище – съдържанието на гробницата на Тутанкамон,
включително златната погребална маска, саркофагът и тронът на фараона. Преди 3 юли пълната колекция на фараона ще бъде поместена в специална галерия. Събирането на колекция от безброй предмети, обхващащи пет хилядолетия, не е лесен подвиг. Специална диаграма описва структурата на изложбата: хоризонтална времева линия проследява историята на Египет от неговите корени до гръко-римската епоха, докато вертикално разделение маркира ключовите теми – общество, власт, вярвания.
Мястото ще изпълнява функцията не само на музей с експонати, но и на голям културен център. В него вече се провеждат събития, свързани със съвременното изкуство. През ноември 2024 г. частично отвореното пространство беше домакин на изложбата „Градски пространства на Кайро. Минало, настояще и бъдеще“. Той стана и място за серия от майсторски класове за амбициозни класически музиканти от Египет, водени от преподаватели от Кралския музикален колеж в Лондон.
Входната такса за Големия египетски музей в Гиза е около 20 евро.