Прожекция на филма The Treasures of Bulgaria, който ще бъде представен от автора му проф. Бетани Хюз, е сред акцентите в програмата на 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО в Париж за 8 юли. Събитието се организира от Министерството на туризма.
Филмът е част от световноизвестната поредица Treasures of the World, пише БТА. Продукциите се излъчват в над 120 държави с аудитория над два милиарда души. Treasures of Bulgaria: Land of Roses е посветен на богатото културно наследство на страната ни.
Резултатите от експертната среща, проведена в периода 26-28 ноември 2024 г. на остров Вилм, Германия, ще бъдат представени в рамките на сесията, която е се провежда под българско председателство.
Събитието в централата на ЮНЕСКО във френската столица ще бъде на тема
„Световно наследство. Глобалната рамка за биоразнообразието Кунминг-Монреал“
и се организира от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ЮНЕСКО.
В заседателната зала ще бъдат обсъждани дейностите по изграждане на капацитет, свързани със световното наследство, и последващи действия по Стратегията за изграждане на капацитет в областта на световното наследство. След това ще бъде изнесен доклад по дейностите, свързани с прилагането на Конвенцията за световното наследство от категория 2 - центрове, свързани със световното наследство. Последната сесия за деня програмата ще бъде посветена на състоянието на опазване на обектите от световното наследство и състоянието на опазване на обектите, вписани в Списъка на световното наследство в опасност, става ясно от програмата на организаторите.
47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. На тазгодишната сесия
Комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване
и разширяване на два, които вече са в списъка, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта, които вече са част от Списъка.
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО.
Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави - страни по Конвенцията.