Истанбул е не само страна на контрастите, но и дом на много скрити исторически забележителности. Туристите, които имат път натам, обикновено минават през Желязната църква, джамията "Света София" и двореца "Топкапъ". Има обаче една дестинация, която не трябва да пропускате, ако решите да се отправите към града на два континента – Принцовите острови. Това е съкровището на Истанбул, което ще ви удиви с красотата си и с историята си.
История
Снимка: Palatka.bg
Принцовите острови са част от Истанбул, но се намират извън града. Те са разположени сред Мраморно море и представляват архипелаг от 9 острова и 2 скали. По-голямата част от тях са обитаеми. Островите носят много история в себе си – името им идва още от източноримския период, когато членове на династията като принцове и императори били изпращани там на заточение. Историческите хроники често споменават Принцовите острови като място, на което са се извършвали предимно изтезания, ослепявания и екзекуции.
Бююкада – най-големият остров
Снимка: Flickr
Бююкада е известен като най-големият от 9-те Принцови острова. Въпреки името площта му е от едва 5 кв.км. През Средновековието на територията му се е намирал женски манастир, който е бил използван за заточението на известни личности като императриците Ирина Атинянката, Ефросина, Анастасо-Теофано, Зоя и Анна Даласина. В наши дни остров Бююкада е едно много подходящо място за бягство от шумотевицата на Истанбул. Ако изберете да го посетите, не трябва да пропускате и църквата "Ая Никола", природния парк "Дегирменбурну". Докато сте там, задължително опитайте от местните рибни специалитети.
Хейбелиада – екологичният остров
Снимка: Instagram
Хейбелиада или още известен като Халки е вторият по големина остров на архипелага. На територията му се намира едно от най-големите турски военноморски училища, както и църквата ,"Света Богородица Камариотиса", която е последната, построена преди завладяването на Константинопол. Може би една от най-популярните туристически забележителности на този остров е православният манастир "Света Троица", който датира още от 11-ти век. На остров Хайбелиада има една много интересна инициатива . С цел да се предпази от замърсяването на изгорелите автомобилни газове единствените превозни средства, които имат правото да се движат по него, са линейките, пожарните и полицейските коли. Туристите, които посещават ежегодно острова, могат да се придвижват из него пеша или чрез файтони, дърпани от коне.
Бургазада – островът на спокойствието
Снимка: Pinterest
Бургазада или наричан за по-кратко Бургаз е третият по-големина сред Принцовите острови. В миналото са го наричали Антигони на името на македонския пълководец Антигон Първи Монофталм. На острова може да видите църква от 1899г., посветена на Йоан Кръстител, която първо е била разрушена след измитското земетресение, а след това реставрирана. Друга интересна туристическа забележителност е манастирът "Преображение Господне", датиращ от византийско време и построен на мястото на древногръцки храм. Бургазада е и дом на писателя на кратки разкази Саит Фаик Абасьянък. Действието в неговите истории се развива предимно там. Той е известен като острова на спокойствието заради красивите си пейзажи и впечатляващи манастири.
Киналиада – Червеният остров
Снимка: Instagram
Киналиада е четвъртият по големина от архипелага на Принцовите острови, както и най-близкият по разстояние до Истанбул. На турски името му означава "Червеният остров", а причината е цветът на местната почва, която е станала такава заради смесването на желязо и мед. Въпреки малката си площ Киналиада има една забележителност, която си заслужава да посетите – арменската църква "Сурп Крикор Лусаворич". Този остров заслужава вашето внимание, защото може да ви предложи живописни гледки, уютни книжарници и местни сладкарници, които ще ви предложат изобилие от вкусни турски десерти.