12 Jan 2025

„Танхойзер“ на Софийската опера очарова чуждестранни критици

  • 14
„Танхойзер“ на Софийската опера очарова чуждестранни критици
Шрифт:
Принтирай

„Танхойзер“ на Софийската опера и балет е подарък за цял живот, гласят чуждестранните отзиви за Вагнеровия фестивал в София. Спектакълът се игра премиерно на 26 юни и 5 юли в столицата ни. Междувременно трупата представи и целия цикъл „Пръстенът на нибелунга“, като привлече интереса и на международни вагнерианци.

Постановката на „Танхойзер“ е акцент в отзивите на международните критици. Дженифър Пайрън от „Опера Уайър“ дори твърди, че интерпретацията на режисьора акад. Пламен Карталов задава нов стандарт при пренасянето на Вагнер в наши дни.

„Танхойзер“ на Карталов е

празник за сетивата с пищни сценографии, богати на цвят,

абстрактни интерпретации на костюми, изработени от най-фини материи и тъкани, удоволствие за сетивата е внимателно подбраната хореография, минималното, но ярко осветление, отлично използване на празното пространство и символика, изобилстваща във всяка сцена – пише критичката. – Вместо да се изгуби сред шума на поредното пренасяне на традиционното творчество на Вагнер в съвремието, тази продукция задава нов стандарт за интелигентна интерпретация на това, което вече е налице –

човешкият опит през призмата на местната творческа общност на София“.

В продукцията Пламен Карталов задава основния въпрос „Какво е любов?“ и предлага обширни възможности за отговор, отбелязва още Пайрън, цитирана от „Площад Славейков“.

„Творческият му отговор на тази реалност жонглира с възможности да отговори на този единствен въпрос, именно необятността на въображението му култивира собственото обогатяване на зрителя чрез вътрешно размишление и предаване. В крайна сметка Карталов оставя въпроса без отговор, разкривайки как човешкият житейски опит е отворен за интерпретация от всеки, независимо от сферите на живота. По този начин неговата продукция отразява идейната сложност на първоначалния замисъл на Вагнер за неговото произведение, като същевременно с наслада го въвежда в съвременния свят. А това не е лесен подвиг“.

През последните 15 години в София се формира забележителен Вагнеров ансамбъл, отбелязва Клаус Биланд в изданието Online Merker:

„Режисурата на персонажите, както винаги при Карталов, беше много добра. Виждаме как Танхойзер от доминиращ участник в спора между певците се срива емоционално и духовно до напълно капитулирал грешник. Римският разказ достигна нов връх в трета част с грандиозно вокално и драматично изпълнение на Мартин Илиев в главна роля и с взаимодействието с Атанас Младенов в ролята на Волфрам. На финала режисьорът драматично подчертава, че

Танхойзер е спасен не от божествена благодат, а чрез вътрешна трансформация.

Прошката идва не от папската власт, а чрез страдание, прозрение и любовта на Елизабет. Така духовният финал, в който и двамата вървят към светло, въображаемо бъдеще, изглежда много по-интензивен от скорошната постановка на Лидия Щайер във Виена. „Танхойзер“ на Карталов не свършва с отчаяние, а с театрално убедителна надежда!

Този „Танхойзер“ беше изключителен успех не само като режисьорска концепция и вокално изпълнение, но и в музикално отношение за Софийската опера, която вече има 90% от байройтския канон в репертоара си. А това само по себе си е нещо наистина специално“.

„Танхойзер“ е не просто премиерна постановка за Софийската опера, а „вътрешен пейзаж и духовно сътресение, защото ни води до предели, които не са само музикални, а екзистенциални“, пише Дирк Шаус, зрител на всички спектакли от Вагнеровия фестивал. В отзива си в блога за класическа музика и оперно изкуство Klassik Begeistert той изтъква продукцията като

„радикално замислена, визуално силна, вокално на високо ниво

и ръководена от режисура, която не илюстрира, а поставя въпроси“.

Карталов не разглежда „Танхойзер“ само като романтична опера за спасение, а като екзистенциална драма на съвременния човек – разкъсван между два затворени свята: свят на освободена чувственост и замръзнала морална система“, казва той.

В отзива си критикът изтъква превъплъщението на Габриела Георгиева като Венера – „не съблазнителка, а страстна богиня, уверена, но и ранена, женско божество, център на енергия“. Мартин Илиев в ролята на Танхойзер „овладя страховитите високи ноти и гласът му в нито един момент не изглеждаше принуден“, пише още Шаус и обобщава:

„Една вечер, която не изчезва, а отеква дълго – свидетелство за силата на това необикновено произведение“.

„Танхойзер“ на Софийската опера очарова чуждестранни критици
Предишна Повторното събиране на Jonas Brothers спасява Кевин Джонас от фалит
„Танхойзер“ на Софийската опера очарова чуждестранни критици
Следваща Почина барабанистът на "Диана експрес" Цветан Банов