Разпети петък е петият ден от Страстната седмица или още наричана Седмицата на страданията – денят, в който според християнското учение Иисус Христос е разпънат на кръста, за да понесе греховете на човечеството. В православната традиция този ден се счита за един от най-съществените в целия християнски календар. Постът е особено строг – вярващите се въздържат от храна и вода и посвещават времето си изцяло на молитва и духовно съзерцание.
Днес не се служи Света литургия. В храма се издига символичен гроб Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя Плащаницата – платното, с което е било завито тялото на Спасителя след свалянето му от кръста. Изнася се и обикаля около храма, като се извършва символично погребение на Христос.
Какво още не се прави през дните на Страстната седмица, които следваме, водени от вярата, предавана през поколения, и от мъдростта на народните обичаи, ще разберете в следващите редове.
Не се върши домакинска и земеделска работа
Снимка: Pixabay
Въпреки че почистването на дома е допустимо в случай на необходимост, извършването на други домакински или земеделски дейности, като копаене, шиене или пране на ръка, се счита за нежелателно през Страстната седмица. Този ден е посветен на молитва и размишление върху страданията на Христос, а въздържането от подобни дейности помага за създаването на по-спокойна атмосфера, насочена изцяло към духовното.
Не се правят помени и панахиди
Снимка:bgonair
На Великден не се правят помените, а панихидите се извършват със специален пасхален обред през Светлата седмица и не се провеждат до десетия ден след празника. Причината е, че според вярванията, въпреки настъпването на Възкресението Христово, което е символ на победа над смъртта, земният свят остава изпълнен със страдания и скръб, напомняйки за необходимостта от духовно укрепване на живите.
Не можете да се венчаете и да органзирате шумни партита
Снимка:ivandov
По време на Страстната седмица и около Великден се спазва строг пост и се провеждат специални богослужения, което възпрепятства сключването на църковни бракове. В много случаи венчавки не се извършват дори и в дните след Великден. Веселбите, шумните събирания, музиката и танците също се считат за неподходящи, тъй като са в разрез с духа на това свято време. Страстната седмица е период за смирение, размисъл и духовно съсредоточаване – не за развлечения.
Избягва се въвличането в спорове и изричането на обидни думи
Снимка:Con licencia
По време на Страстната седмица и около Великден се вярва, че думите имат особена сила. Затова се избягват спорове, обиди и клетви – смята се, че душата трябва да е в мир, а думите – чисти. Според народните вярвания обидите носят нещастие и на този, който ги изрича. В тези светли дни се вярва, че небето е по-близо до хората и всяка молитва стига до Бога. Затова се насърчават прошката и добрите дела.
На Разпети петък не се пазарува
Снимка:Pixabay
В някои райони на България съществува вярване, че покупка, направена на Разпети петък, може да донесе болест или нещастие. Макар това да не е част от официалното църковно учение, то е широко разпространено в народната традиция.
Не са позволени интимните отношения
Снимка:Pixabay
Смята се за неподходящо през този период да се води полов живот, както и се препоръчва да се избягват други форми на интимност – като целувки и прегръдки. Това се възприема като част от общото въздържание и стремежа към духовно пречистване, характерни за дните на Страстната седмица.