Бъдещето е дигитално, а човекът – заменим. Това е предупреждението, към което сякаш всички индустрии се приспособяват в момента. В деня, в който OpenAI представи новата си система за изображения, способна да генерира за секунди образи като от филми на Pixar и Studio Ghibli, дойде още един показателен сигнал.
Шведска модна верига обяви, че
създава дигитални двойници на реални модели за кампании,
социални мрежи и бранд идентичност.
Един от най-ясните примери за това ново време е фотосесията с модела Матилда Гварлиани. В две на пръв поглед напълно еднакви снимки тя позира с потник и дънки. Само че едната е реална, а другата – генерирана от изкуствен интелект, пише „Булевард България”.
Гварлиани е сред над 30 модела, чийто дигитален двойник ще бъде създаден от модната компания и технологичната фирма Uncut. Аватарите ще се използват в рекламни кампании. Така се избягва необходимостта от пътуване, снимачен екип или студио. Моделите
запазват правата над своите дигитални копия, получават възнаграждение
и могат да ги отдават и на други брандове.
Дигиталният близнак ще се използва само при изрично съгласие и ще бъде „възнаграден”.
Според креативния директор на компанията Йорген Андерсон целта е модата да бъде показана по нови и креативни начини, без да се губи усещането за индивидуален стил.
Въпреки това притесненията от възможните негативни последствия растат. Случаят повдига важни въпроси: за съгласието, контрола върху изображенията и справедливото заплащане на младите жени и мъже в сектора. Проблемът не е само за моделите. Стилисти, гримьори, осветители, фотографи – цяла
съпътстваща мрежа от професионалисти е изложена на риск да остане без работа.
Щатът Ню Йорк вече е разработил закон за защита на служителите в модната индустрия. Той изисква прозрачност във възнагражденията и писмено съгласие за всяка употреба на дигитален двойник.
Агенциите нямат право да притежават контрол над дигиталното копие на модела. Изкуственият интелект вече е широко разпространен в модата:
63% от марките го използват активно, а 79% планират разширяване.
Прилагат го както в дизайна на модели, така и за целите на маркетинга, анализи и комуникации.
Идеята на шведската компания е реалната Матилда да дефилира в Париж, докато нейният виртуален двойник снима кампания в Шанхай и „участва“ в събитие в Ню Йорк. В идеалния случай това би трябвало да доведе до повече ангажименти за модела, по-малко разходи за производителя и потенциално по-големи приходи.
Дигиталните аватари вероятно биха могли да бъдат полезни за по-комерсиални лица, но не и за топмоделите.