За отпор срещу президентството на Доналд Тръмп призова Робърт де Ниро на откриващата церемония на фестивала в Кан. Актьорът бе сред главните герои във френския град на 13 май. Той беше отличен с почетна „Златна палма“ за цялостно творчество.
Наградата за 81-годишния артист бе връчена от колегата му Леонардо ди Каприо. Под шума на бурни аплодисменти Де Ниро коментира актуалната политическа ситуация в САЩ и заяви от сцената, че „днес в моята страна се борим за демокрация, която приемахме за даденост“.
„Това засяга всички нас тук, защото изкуството е онова, което ни събира заедно. Изкуството търси истината, приема разнообразието. Ето защо изкуството е враг. Ето защо ние сме заплаха за автократи и фашисти. Американският еснафски президент сам се назначи за ръководител на една от водещите ни културни институции Център „Кенеди“. Той намали финансирането и подкрепата за изкуствата, хуманитарните науки и образованието“, каза Де Ниро.
Актьорът засегна и друга важна тема за киното – плановете на Тръмп да въведе 100% мита на всички филми, произведени извън територията на САЩ. Готвената мярка бе обявена десетина дни преди началото на фестивала, макар че от Белия дом по-късно уточниха, че все още не е взето финално решение.
„Не може да сложиш цена на креативността, но
очевидно може да ú наложиш мито
– отбеляза със саркастичен тон Де Ниро. – Това е неприемливо, разбира се. Всички тези атаки са неприемливи. И това не е проблем само на Америка, а на целия свят. Не може да стоим и да го гледаме като филм. Трябва да действаме и да действаме сега - без насилие, но с много страст и решителност. Време е всеки, който е загрижен за свободата, да се организира, да протестира, а когато има избори, разбира се, да гласува. Тази вечер и през следващите 11 дни ще покажем силата и ангажираността си, като празнуваме изкуството в този славен фестивал.“
Ди Каприо също отправи няколко думи към публиката. Речта му, фокусирана предимно върху умението на Де Ниро да се трансформира до неузнаваемост на екрана, засегна и активизма на актьора:
„Независимо дали става дума за приятелите му, за семейството, за демокрацията или
за подкрепата за изкуството на киното, той е там“.
Политически момент имаше и в речта на Жулиет Бинош, председател на журито на фестивала тази година. Тя засегна войната в Газа и други наболели проблеми:
„Войната, отчаянието, климатичната криза, примитивното женомразие – демоните на нашето варварство не ни оставят изход. Днес ветровете на болката са толкова мощни, че отнасят най-слабите, заложниците от 7 октомври и всички, които понасят терора и умират с ужасното чувство за изоставеност и апатия. Срещу безмерността на тази буря, ние трябва да родим нежност“.
Тонът на церемонията се промени във втората част на вечерта, пише „Площад Славейков“. По време на откриващата прожекция организаторите на фестивала бяха подбрали френска музикална комедия „Partir un Jour”. Филмът получи 5-минутни аплодисменти, но и смесени отзиви от критиката. Очакванията са, че едва ли ще се превърне в една от най-обсъжданите продукции от програмата на фестивала, отбелязват кореспондентите на „Варайъти”.
Тази година афишът на Кан се следи с повишено внимание, след като миналата година кинофорумът предначерта големия оскаров момент на „Анора“. Филмът на Шон Бейкър
първо получи „Златна палма“, а след това се увенча с „Оскар“
за най-добър филм и грабна още значими статуетки.
Самият Бейкър бе сред присъстващите на церемонията в първата вечер на фестивала. Изненадваща бе появата на Куентин Тарантино, който тази година не представя свой филм, но с разочарование се отбеляза липсата на Том Круз. Холивудската звезда е в Кан за премиерата на своята последна „Мисията невъзможна“.
Тази година гостите на фестивала трябваше да се съобразят с изискването на организаторите за благоприличие на червения килим, след като т. нар. „голи рокли“ бяха забранени само часове преди откриването. Въпреки другото уточнение, че обемистите тоалети също не са за предпочитане, някои гости не спазиха този изискване и се появиха с облекла с дълги шлейфове.
Пред медиите Хали Бери, член на журито, коментира, че дрескодът „вероятно е добро решение“, но уточни, че се е наложило да промени тоалета си в последния момент заради дългия шлейф на предварително подбраната си рокля.