Европейската космическа агенция има иновативната идея да отглежда най-различни храни от единични клетки в Космоса. Това нестандартно кулинарно приключение се изстреля в орбита само преди няколко часа, съобщиха от Площад Славейков.
Снимка: BBC
Лабораторно отгледаната храна е бъдещето на кулинарията и е от голямо значение за астронавтите. Процесът по нейното създаване включва отглеждането на важни хранителни вещества като мазнини, протеини и въглехидрати в епруветки и вани. Тези вещества след това се обработват, за да изглеждат като и да имат вкуса на храната, с която сме свикнали на Земята.
Въпросната лаборатория с експериментални храни се нарича биореактор и е изпратена в орбита на борда на ракетата Falcon 9 на SpaceX. Товарът е поместен в кубичен сателит, който ще обикаля около Земята за три часа преди да се спусне край Португалия. След това данните ще бъдат анализирани в Лондон и според тях учените ще подготвят по-голям биореактор, който се очаква да излети в Космоса след около година.
Проектът се осъществява благодарение на изследователи от Имперския колеж в Лондон и на компанията Frontier Space. Неговата мисия е да оцени жизненоспособността на отглежданата лабораторна храна при ниска гравитация и по-висока радиация в земна орбита. Целта е да се намалят максимално разходите за изхранването на астронавт в Космоса, а те могат да достигнат до 23 хиляди евро на ден.
Снимка: Frontier Space
Това е първата стъпка към създаването на малък сектор за производство на храни на Международната космическа станция. Това се очаква да се случи в близките 2 години. Това е знак, че НАСА и други космически агенции подготвят човечеството за потенциален живот на Марс и на Луната.
По този повод главният изпълнителен директор и основател на компанията Frontier Space, д-р Акийл Шамсул коментира: ,,Мечтата ни е да направим фабрики в орбита на Луната. Трябва да изградим производствени съоръжения извън нашия свят, ако искаме да осигурим инфраструктурата, която да позволи на хората да живеят и работят в Космоса“.