Филмът "Лимонов" на режисьора Кирил Серебренников е големият победител в конкурса за най-добра пълнометражна продукция, излъчена в рамките на фестивала "Синелибри". Новината съобщи първата българката, номинирана за "Оскар" - Мария Бакалова, по време на церемония в зала 1 на НДК. Младата актриса оглави международното жури, в чийто състав влизат още Кристин Льоненс, Ан Кюсак, Игнасио Серикио и Даниел Келман.
Според тях филмът се е отличил сред останалите, благодарение "противоречив, но завладяващ персонаж, чието необикновена трансконтинентална съдба
осветява най-уязвите страни на съвременните общества и излага на показ неудобни истини".
За отличието се бореха още "Добър ден, тъга", "Майстора и Маргарита", "Плуване към дома", "Бел", "Ру", "Един обикновен случай", "Сент-Екзюпери", "Жертвоприношение" и "Догодина по това време".
Всички членове на журито, оказва се, са били изключително завладени от богатата селекция и художествената стойност на продукциите. Поради тази причина решават да присъдят и
допълнителна награда за "специален принос" на "Майстора и Маргарита".
"Тазгодишната тема на фестивала "Синелибри" - поезията, може дълбоко да раздвижи вътрешния свят на човек. Имахме възможността да гледаме 10 много въздействащи филми - изборът кой е най-добрият беше много труден", категорична бе Бакалова. Важността на изкуството не пропусна да отбележи и писателката Кристин Льоненс, която пристига у нас специално за фестивала.
"Радвам се, че съм тук за такова важно събитие, което обединява книгите и киното", отбеляза тя. Настроението е залата повдигна и актьорът Игнасио Серикио, който обеща да разкаже на познатите си колко прекрасна страна е България. След встъпителните им думи и раздаването на първите отличия дойде време и за връчването на вторите награди за вечерта - тези за документално кино.
Съревнованието беше между "Ана Бландиана: Между мълчанието и греха", "Аз, Харли и път 66", "Уилям Фокнър: Миналото никога не умира", "Монумент на любовта", "Уилям Шекспир: най-известният човек, който никога не е съществувал", "Свободен, по-свободен, Димитър" и "Човешките потайности". Най-добрият сред тях трябваше да изберат Рене Карабаш, Божидар Манов и Найо Тицин.
Тримата остават най-силно впечатлени от "Уилям Фокнър: Миналото никога не умира".
"Това не е просто биографичен разказ за големия писател, а филм, който осветява неговото място в американската и световната литература. Същевременно с това показва и неговата гражданска позиция във връзка с едни от най-наболелите проблеми на американското общество - в това число расовата равнопоставеност и човешките права", изтъкна Манов преди връчването на наградата.
Отличието за "специален принос" беше връчено и за документална продукция. То отиде при "Монумент на любовта".
Вечерта продължи с прожекция на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар - "Съседна стая". Продукцията наскоро получи "Златен лъв" от Филмовия фестивал във Венеция, а българската публика беше една от първите, която успя да му се наслади.
Пълната програма на фестивала можете да откриете ТУК.