18 Jan 2025

По стъпките на Апостола: Честваме 188 години от рождението му

  • 21
По стъпките на Апостола: Честваме 188 години от рождението му
© Тервел Попов
По стъпките на Апостола: Честваме 188 години от рождението му
По стъпките на Апостола: Честваме 188 години от рождението му
Шрифт:
Принтирай

Няма българин, който да не трепне, щом чуе името му, и да не настръхне, когато чете или слуша стиховете на големите български писатели Христо Ботев, Иван Вазов, Дамян Дамянов и други, посветени на неговото революционно дело. Това е незабравимият национален герой - Васил Левски. Той се ражда през далечната 1837 година в Карлово, но продължава да живее и днес, докато предаваме на децата си неговия завет - мечтата за чиста и свята република, в която всички хора имат равни права, независимо от своята народност и вероизповедание.

 Снимка: Янко Гочев от албума му ''Българско Възраждане''

По повод 188 години от рождението на Апостола на свободата сме ви подготвили списък с най-емблематичните места, свързани с живота и революционно-просветителската му дейност. Те със сигурност ще ви изпълнят с гордост и ще събудят любопитството ви да търсите още и още факти за неговия героичен път.

Родната му къща

 Снимка: Венцислав Евлогиев

В подножието на южните склонове на Стара планина, в китното подбалканско градче Калофер, се намира малка едноетажна къща, сгушена в пъстър и подреден двор. Именно тук, на 18 юли 1837 година, е роден великият български революционер Васил Кунчев – Левски.

Къщата е построена през XVIII век от дядо му Кунчо Иванов. Тя включва спалня, гостна, зимник, работилница и бояджийница. След Освобождението сградата е изоставена и постепенно се разрушава. По-късно е възстановена – заедно с калдъръменото дворче, чешмата и каменния дувар.

Днес родната къща на Левски е превърната в музей, който пази духа на онова време. Сигурно мнозина от вас са я посещавали като деца – на училищна екскурзия или с близките си. Но и днес всеки може отново да прекрачи прага ѝ, да разгледа автентичните стаи с дървени долапи и трикраки столчета, да усети уюта на стария български дом и да се докосне до оригинални снимки, лични вещи и документи на Апостола.

Къщата е част от списъка на 100-те национални туристически обекта и през последните години привлича около 35 хиляди посетители годишно.

Музеят „Васил Левски“ - Ловеч 

 Снимка: Свилен Енев

По време на османската власт Ловеч е наричан „Алтън Ловеч“ – „Златният Ловеч“. Тук Васил Левски изгражда центъра на своята Вътрешна революционна организация и прекарва най-дълго време в подготовка на освободителната борба заедно със своите съратници.

В сърцето на Централна Северна България се намира най-големият музей, посветен на Апостола на свободата. Създаден е през 1954 г. и първоначално е бил настанен в къщата на Иван Крачула – баща на революционера Христо Иванов-Големия, в махала „Дръстене“. Музеят съхранява най-богатата в страната колекция от лични вещи на Левски. Сред най-ценните експонати са сабята и камата му, малка печатница, фалшиви турски печати, квитанции, както и оригинален негов портрет от 1870 година.

Точно до музея се намира църквата „Успение Богородично“, в която младият Левски е пял в църковния хор. В града могат да се видят и домовете на други бележити български революционери – Христо Цонев-Латинеца, както и Мария и Никола Сиркови, при които Апостолът често е намирал подслон, укривайки се от турските власти.

В Ловеч се издига и най-големият паметник на Левски – внушителна фигура с височина 14 метра. На Покрития мост в града може да се види макет на стария Ловеч, където е поставен и най-малкият паметник на Апостола.

Троянският манастир и килията – скривалище на Апостола

 Снимка: Любомир Кюмюрджиев

Апостолът на свободата често е пребивавал в светата Троянска обител, където основава единствения в България монашески революционен комитет. Днес, на втория етаж на манастира, посетителите могат да разгледат музейна сбирка, посветена не само на българското националноосвободително движение, но и на духовното и културното наследство на региона.

„Именно на този етаж се е намирало скривалището на Васил Левски. Оттам се е откривала гледка към целия път в далечината, което е позволявало навременна реакция при приближаване на потеря или друга заплаха“ – разказва пред БНР Десислава Дочева, служител в Троянския манастир.

Сопотски манастир „Свето Възнесение Господне“

 Снимка: rila.ws

Друг от манастирите, приютявали Апостола, е Сопотският девически метох „Въведение Богородично“. Скривалището му се е намирало под стаята на игуменката Христина – негова леля. Именно там Левски се е срещал и с майка си, Гина Кунчева.

В същия район се намира още едно от сигурните му убежища – манастирът „Свето Възнесение Господне“, където той приема монашеското име Игнатий.

Бъдещият революционер се замонашва през 1858 г., след като шест години е послушник при своя вуйчо – йеромонах хаджи Василий. За Левски жертвата в името на свободата е „утеха и душеспасение“, „свят дар и от Бога венец“. Затова нарича времето, в което живее, „век на свободата“ – и му посвещава целия си живот.

Музей „Къкринско ханче“

 Снимка: lovech.bg

На 27 декември 1872 година, след неуспешен опит да пробие засадата на османските заптиета, Васил Левски е ранен и заловен в Къкринското ханче. Оттам, окован във вериги, той е откаран с каруца към своята трагична гибел. След тези събития ханчето е изоставено, а по-късно е опожарено и напълно унищожено.

В началото на XX век, вдъхновени от паметта и делото на Апостола, родолюбиви българи решават да възстановят малката къща. Те възстановяват сградата и оформят музей, посветен на живота и борбата на Левски. В двора на музея е поставена паметна плоча в чест на революционера и драматичните събития, случили се на това място.

Музей-затвор във Велико Търново 

Снимка: Михаил Стойчев, РИМ Велико Търново

След залавянето си от турските власти, Васил Левски е затворен в единична килия в затвора на Велико Търново, където прекарва четири дни под постоянни разпити от извънредния турски съд.

„Той не е бил изтезаван, за да бъде запазен за процеса, тъй като самоличността му вече е била известна. Три разпита са проведени от извънредния турски съд в сградата на Конака. Левски прави самопризнания и късно през нощта на 31-ви декември е изведен от затвора под въоръжена стража по пътя за Севлиево, а след това е откаран в София, където се изправя пред официалния турски съд“, разказа екскурзоводът Светла Атанасова пред Bulgaria ON AIR.

Това мрачно място днес е превърнато в музей, който съхранява паметта за неговата безстрашна борба. Посетителите могат да влязат в килията, където Апостолът на свободата е стоял окован във вериги, и да видят оригиналните окови, както и редки експонати, свързани с революционната и просветителска мисия на най-великия български национален герой.

По стъпките на Апостола: Честваме 188 години от рождението му
Предишна Видеоиграта Assassin's Creed се превръща в игрален сериал
По стъпките на Апостола: Честваме 188 години от рождението му
Следваща Лили Рейнхарт и Том Бейтман стават част от филмовата екранизация на книгата ,,Хипотеза за любов"